Gelir paylaşımlı inşaat sözleşmeleri
Revenue sharing contracts
  1. Tez No: 595120
  2. Yazar: ÖZLEM YALINCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gelir paylaşımlı inşaat sözleşmeleri, günümüzde sürekli bir değişim ve dönüşüm içerisinde olan uluslararası piyasalara açık Türk inşaat sektöründe, yüklenici ve arsa sahibi ya da sahipleri arasında yeni ortaklık ve paylaşım biçimi olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle son yıllarda tarafların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda oldukça yaygın şekilde sektörde uygulanmaya başlanılmıştır. Gelir paylaşımlı inşaat sözleşmeleri yaygınlaşmakla birlikte, bu tip sözleşmelerin karakteristiği ve karma yanlarının fazlalığı, hukuki niteliği ve uygulanmasına yönelik net bir görüş oluşmasını da engellemiştir. Yargısal ve doktrinsel hususlar ile saptamaları göz önünde bulundurduğumuzda, GPİSin kural olarak, kanunda düzenlenmiş sözleşmelerden olan, eser ve adi ortaklık sözleşmeleri ile kendine özgü (sui generis) bir iş görme sözleşmesi unsurlarının, kanunda öngörülmemiş bir şekilde bir araya getirilmesinden meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple GPİSi kural olarak karma sözleşme olarak nitelendirmek yerinde olacaktır. Uygulamada GPİSde sona ermenin, geçmişe etkili dönme mi yoksa ileriye etkili fesih iradesiyle mi olduğunun tespitinde, TMK m. 2'ye göre yüklenicinin inşaatı tamamladığı kısmının işin bütününe oranına göre yapılması gerekecektir ki, bu da sözleşmenin ani-sürekli edim karmaşığı niteliğine uygun olacaktır. GPİSde yüklenicinin arsa sahibinin taşınmaz satış vaadinden dolayı sahip olduğu bu kişisel hak, tapu kütüğüne şerh edilmekle etkisi güçlendirilmiş ve eşyaya bağlı borç etkisi yani ayni hak kuvveti kazanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Revenue sharing contracts are the new form of partnership and sharing between the contractor and the landowner in Turkish construction sector, which is open to international continuous change and transformation. Especially in recent years, in line with the demands and needs of the parties, it has started to be applied in the sector quite widely. Although revenue-sharing contracts are widespread, the nature of such contracts and the excess of mixed-sides have prevented a clear view of the legal nature and application of them. As a rule, we can say that the work and ordinary partnership agreements, which are regulated in the law, and the work and ordinary partnership agreements, are a combination of the work and ordinary partnership agreements, which are not foreseen in the law, when we consider the judgements and judgmental considerations and determinations. For this reason, it would be appropriate to classify the revenue-sharing contract as a mixed contract as a rule. In practice, it is determined whether the termination of the revenue sharing contract is an effective return to the past or an effective termination of the future TMK m. 2, the contractor shall be required to perform the part of the construction completed according to the overall proportion of the work, which shall be in accordance with the nature of the sudden-continuous action complexity of the contract. This personal right of the contractor due to the real estate sale promise of the owner of the land in the construction contract revenue shared, the effect of being transferred to the Land Register has been strengthened and the effect of the debt due to the property, that is, the same rights will be gained.