Ethem Ruhi Fığlalı'nın mezhepler tarihçiliği
Ethem Ruhi Fiğlali's historiography of Islamic sects
- Tez No: 595702
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ethem Ruhi Fığlalı, Türkiye Mezhepler Tarihçiliğinin öncü isimlerinden biridir. Hayatını ilim öğrenme ve öğretmeye adamıştır. Öğretmenlik mesleği ile atıldığı iş hayatına çeşitli idarecilik görevleriyle devam etmiştir. İlmî şahsiyeti kadar yöneticilik meziyetiyle de takdir toplayan Fığlalı, disiplin ve çalışkanlığı ile pek çok başarıya imza atmıştır. Ethem Ruhi Fığlalı, mezheplerin İslam'a renk kattığını söylemiş ve farklılıkları zenginlik olarak görmüştür. Ayrılıkları değil, ortak noktaları ön plana çıkarma gayretinde olmuştur. Böylece kendileri beyan etmedikçe hiçbir zümreyi İslam dairesinin dışında saymamıştır. Tezimizin birinci bölümünde Fığlalı'nın hayatına, eserlerine, hocalarına ve öğrencilerine yer verdik. Ayrıca Müellifimize göre mezheplerin ortaya çıkış sebeplerine değindik. Son olarak mezheplere bakışını teferruatlı bir biçimde ele aldık. Tezimizin ikinci bölümünde ise Fığlalı'nın mezhepler tarihçiliğini ortaya koymaya çalıştık. Bu bağlamda kaynak kritiğine, 73 Fırka hadisine bakışına, Mezhepler Tarihine yapmış olduğu katkılara, Alevilik-Bektâşîlik üzerine yaptığı kıymetli çalışma ve çıkarımlara göz attık. Ayrıca Mesîh ve Mehdî inancı üzerine yaptığı değerlendirmeye yer verdik.
Özet (Çeviri)
Ethem Ruhi Fığlalı is one of the pioneers of the History of Islamic Sects in Turkey. He devoted his entire life to learn and teach science. He started his career as a teacher and held a variety of administrative positions. Fığlalı, who has received much appreciation for his his managerial skills as well asscientific personality, has achieved many successes with his discipline and hard work. Ethem Ruhi Fığlalı said that the Sects add colour to Islam and saw diversity as an asset. He endeavoured to highlight common points rather than differences. Thus, he did not count any group outside of the Islamic society unless they declared otherwise. In the introduction of our thesis, we gave information on Fığlalı's life, his works, his tutors and his pupils. We also discussed the author's view of the reasons for the emergence of the Sects. Finally, we dealt with his view of Islamic sects in detail. In the second chapter, we tried to reveal Fığlalı's Histography of the Sects. Accordingly, we discussed his methods of source criticism, his view of the 73 sects hadiths, his contributions to the History of Islamic Sects and his precious works and inferences on Alevism-Bektashism. We also noted his evaluation of the Messiah and Mahdi beliefs.