Okul öncesi eğitim kurumlarına (gündüz bakım evleri ve anaokulu) devam eden ve etmeyen 1-6 yaş grubu çocukların büyüme gelişmelerinin karşılaştırılması ve aile yapısının etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 59571
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Çalışmamızda 1-6 yaş arası okul öncesi eğitim kurumlarına giden ve gitmeyen çocukların büyüme gelişmelerini karşılaştırmak ve aile yapısının etkisini değerlendirmek amacıyla planlandı. Çalışma grubumuzu, anneleri Şişli Etfal Hastanesi'nde hemşire olarak çalışan, Şişli Etfal Hastanesi Okul öncesi Eğitim Merkezi'ne devam eden 30 ve bu kuruma devam etmeyip evde bakılan 30 denek olmak üzere toplam 60 denek ve annesi oluşturdu. Çalışmada deneklerin antropometrik ölçümleri alındı. Denek ve ailelerin tanıtıcı özelliklerini içeren bilgi formu dolduruldu. Deneklere Denver Gelişimsel Tarama Testi (DGTT) uygulandı. Okul öncesi eğitim kurumlarına giden ve gitmeyen denek ve ailelerinin özellikleri ve aile yapıları karşılaştırıldı. Okul öncesi eğitim kurumlarına giden ve gitmeyen denekler arasında belirgin bir fark olmadığı, nununda nedeninin homojen bir grubun ele alınmasından kaynaklandığı düşünüldü. Elde edilen veriler x2 ( ki- kare ), fısher ve t-testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
76- SUMMARY Our studies aimed a comparison of progress and growing and family structures of children between the ages of 1-6 frequenting or not an educational instituti on before scholl. 60 children and their mothers ( 30 being children of nurses of Şişli Etfal Hospital and freguenting Pre-School Education Center of same hospital and 30 home cared ) were taken as patterns for our studies. Antropomeric evaluation was carried out. A from indicating introductory in formation about patterns and their families was filled in. The patterns were made subject to Denver Growming Test ( DGTT ). Family structures and characteristics of patterns frequenting or not pre-school education institutions and their families were compared. As a conclusion, our studies revealed that no significant diffrence between the patterns frequenting or not a pre-school education institution took place, since a homogeneous group was taken as a pattern. The results obtained has been evaluated using x2, fisher and t-test.