Okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin iş doyumu düzeylerinin incelenmesi
Job satisfaction in preschool teachers
- Tez No: 40146
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİBEL GÜNEYSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu araştırmada Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Çalışan Anaokulu Öğretmenlerinin İş Doyumu düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini görmek amacıyla düzenlenmiştir. Araştırmada 1985 yılında Doç. Dr. Ali Balcı tarafından geliştirilen ve uygulanan 'Yöneticilerde İş Doyumu Ölçeği" uzman kişilerin görüşleri alınarak öğretmenlere uyarlanmış olan anket kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara İl Merkezindeki resmi ve özel anaokullarında çalışan öğretmenler oluşturmuştur. Ankara İl Merkezinde bulunan resmi ve özel anaokulları semtlere göre tabakalandırılmış, herbir tabakadan basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçim yapılmıştır. Örnekleme çıkan anaokullarındaki öğretmen sayısına bağımlı olarak tabakalı rastgele örnekleme yöntemi ile 150 öğretmen seçilmiştir. Böylece örneklem 58 resmi anaokulu, 92 özel anaokulu öğretmeni olmak üzere toplam 150 kişi belirlenmiştir. Öğretmenlerin iş doyumu faktörlerinden elde edilen verilere göre; -İş ve niteliği faktörüne ilişkin istemleriyle ilgili olarak iş doyumu etkenine çok yüksek değer verdikleri saptanmıştır. -İş doyumunun iş ve niteliği faktöründen 20 ila 39 yaş arasındaki öğretmenler daha fazla doyum duymaktadırlar. -İş doyumu iş ve niteliği faktöründe bütün branşlarda aynı düzeydedir. -Kıdeme göre iş ve niteliği faktöründe öğretmenlerin doyum oranları aynı düzeydedir. -Teftiş faktörü yönünden resmi kurumda çalışan öğretmenler özel kurumda çalışan öğretmenlere göre daha duyumludurlar. -Teftiş faktörü yönünden en fazla doyum sağlayan 30-39 yaşındakilerdir. -Eğitim durumuna göre teftiş faktöründen üniversite mezunları daha doyum duyarken, lise mezunları daha az doyum duymaktadırlar. -Ücret faktöründe 20-29 yaş arasında çalışanlar daha az doyum bulurken, 30-39 yaş oranı daha fazla doyum bulmaktadır. -Ücret faktöründen evliler daha fazla doyum duymaktadır. 76-Ücret faktöründe 1-5 yıl arasında çalışanlar daha az doyum sağlarken, 21-25 yıl arasında çalışanlar daha fazla doyum sağlamaktadır. -Birlikte çalışılan kimseler faktöründe resmi okulda çalışanlar daha fazla doyum bulmaktadırlar. -Birlikte çalışılan kimseler faktöründe üniversite mezunları daha fazla doyum duyarken lise mezunları daha az doyum duymaktadırlar. -Branşlara göre, çocuk gelişimi ve eğitimi, psikoloji ve sosyal hizmet uzmanı birlikte çalışılan kimseler faktöründen daha fazla doyum duymaktadırlar. -Birlikte çalışılan kimseler faktöründe 21 yıl ve üstünde görev yapanlar daha az doyum sağlamaktadırlar. -Gelişme ve yükselme faktöründen 30-39 yaş arasındakiler daha fazla doyum sağlarken, 20-29 yaş arasındakiler daha az doyum duymaktadırlar. -Terfi yönünden ise mesleğin ilk yılları en doyumsuz yıllardır. -Çalışma şartları faktöründe resmi okullarda çalışan öğretmenler daha fazla duyumludurlar. -Çalışma şartları yönünden en fazla doyumu 30-39 yaş arasındakiler duymaktadır. -Evliler çalışma şartlarından daha fazla doyum duymaktadırlar. -Çalışma ortamlarında en fazla doyumu 11-15 yıl arasında kıdeme sahip olanlar duyarken, 1-5 yıl arasında kıdeme sahip olanlar daha az doyum duymaktadırlar. -Yöneticinin yönetim anlayışı yönünden özel okullarda çalışanlar daha az doyum bulmaktadırlar. -Örgütsel ortam faktöründen en fazla doyum 30-39 yaş arasındakiler duymaktadırlar. Toplam grubun verdiği öneme göre iş doyumu faktörlerinin öncelik sırası şöyledir. Örgütsel ortam İş ve Niteliği Birlikte Çalışılan Kimseler Çalışma şartları Gelişme ve Yükselme imkanları 77Teftiş Sistemi Ücret Anaokulu öğretmenleri örgütsel ortamdan en yüksek doyum duyarken, ücret faktöründen en az doyum duymaktadır. Summary: The aim of this study is to determine whether, different variables effect job satisfaction levels of pre-school teachers working in pre-school educational institutions. The study is performed through interviewing teachers based on the study by Assoc. Prof. Ali Balcı in 1985. The interview is done with teachers working in the state and private pre- schools in Ankara County. All institutions were classified according to districts and the teachers were chosen by simple randomized sampling method from each district. Overall 150 teachers were taken into the content of the study. Of those, 58 teachers belonged to state institutions, and 92 to private schools. According to this study, the factors contributing to the level of job satisfaction of pre-school teachers were found to be as follows: -Hierarchic environment -Job and its quality -Associated staff members -Job conditions -Self-development and promotion possibilities -Overview system -Payment The results revealed that the most important factor that contributes to job satisfaction was hierarchic environment while payment böing the least effective. 78
Özet (Çeviri)
Teftiş Sistemi Ücret Anaokulu öğretmenleri örgütsel ortamdan en yüksek doyum duyarken, ücret faktöründen en az doyum duymaktadır. Summary: The aim of this study is to determine whether, different variables effect job satisfaction levels of pre-school teachers working in pre-school educational institutions. The study is performed through interviewing teachers based on the study by Assoc. Prof. Ali Balcı in 1985. The interview is done with teachers working in the state and private pre- schools in Ankara County. All institutions were classified according to districts and the teachers were chosen by simple randomized sampling method from each district. Overall 150 teachers were taken into the content of the study. Of those, 58 teachers belonged to state institutions, and 92 to private schools. According to this study, the factors contributing to the level of job satisfaction of pre-school teachers were found to be as follows: -Hierarchic environment -Job and its quality -Associated staff members -Job conditions -Self-development and promotion possibilities -Overview system -Payment The results revealed that the most important factor that contributes to job satisfaction was hierarchic environment while payment böing the least effective. 78