Organomineral gübreler, kullanım olanakları, dünyada ve ülkemizde yapılan çalışmalar
Organomineral fertilizers in the world and turkey results of research
- Tez No: 595713
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu derleme çalışması organomineral gübrelerin tanımı, kullanım olanakları, ülkemizde ve dünyada organomineral gübreler hakkında yapılan araştırmaları inceleyip bilgi vermek amacı ile planlanıp yapılmıştır. Organomineral gübreler, son zamanlarda tarımsal faaliyetlerin vermiş olduğu zararlı etkileri azaltmak ve bitki yetiştiriciliğinde organik maddenin dolaylı yararlı etkisi ile toprak verimliliğinin sürdürülebilirliğini güçlendirmek için tavsiye edilen yeni bir stratejik alternatif yöntemlerden biridir. Daima kendini yenileme girişiminde olan modern tarım ve bilimsel çalışmalar ile beraber bu değişim sürecinde yeni üretilen, verim gücü yüksek bitki çeşitlerinin de besin elementi ihtiyaçları değişiklikler göstermektedir. Dünya'da ve Türkiye'de gerçekleştirilen Organo-mineral gübre çalışmalarının toprak özelliklerine olumlu etkide bulunduğu ve tarımsal üretimde verimi arttırdığı çeşitli araştırmalarla rapor edilmiştir. Yapılan araştırmaların çoğunda organomineral gübre kullanımının toprak özelliklerine, bitki gelişimine, verimine ve mineral beslenmesine olumlu yönde etki ettiği tespit edilmiştir. Her geçen gün yeni gübreleme materyallerinin piyasaya sürülmesi, gübreler ve gübreleme ile ilgili alternatif tekniklerin geliştirilmesi, genetik çalışmaların yapılması ve diğer ilgili teknolojik gelişmeler, konu ile ilgili olarak bilgilerin de yenilenmesini gerektirmektedir. Sonuç olarak organomineral gübre yönetimi de, toprak ve bitki analiz sonuçlarına dayalı dengeli, planlı ve tekniğe uygun olarak kısacası bitki beslemede 4 doğruya (doğru gübre, doğru miktarda, doğru zamanda ve doğru şekilde) uyulduğu zaman tarımsal üretimde vazgeçilmez bir alternatif girdi olacaktır.
Özet (Çeviri)
This review has been planned and conducted with the aim of giving information about the definition of organomineral fertilizers, their usage possibilities and researches about organomineral fertilizers in our country and in the world. Organomineral fertilizers are one of the new strategic alternative methods recommended to reduce the harmful effects of recent agricultural activities and to strengthen the sustainability of soil fertility with the indirect beneficial effect of organic matter in plant breeding. Along with modern agriculture and scientific studies, which have always attempted to renew themselves, the nutrient requirements of newly produced, high yielding plant varieties are also changing. Held in Turkey and the world of organo-mineral fertilizers study found positive impacts on soil properties and to increase efficiency in agricultural production it has been reported by several studies. In most of the researches, it has been found that the use of organo- mineral fertilizers has a positive effect on soil properties, plant growth, yield and mineral nutrition. Every day, the introduction of new fertilization materials, the development of alternative techniques for fertilizers and fertilization, genetic studies and other related technological developments require renewal of information on the subject. As a result, organomineral fertilizer management will be an indispensable alternative input in agricultural production when it is used in balanced, planned and technically appropriate conditions in accordance with scientific rules based on soil and plant analysis results.