Gyttja'da bulunan humin asitlerine demir ve çinko'nun bağlanması ile oluşturulan organomineral komplekslerin bitki gelişimine etkileri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 39921
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu araştırmada, Afşin-Elbistan linyit tabakaları arasında katmanlar halinde olan gyttja materyalinde bulunan humin asitlerine bitki besin ellementlerinin bağlanmasıyla oluşturulan organo mineral kompleklerin bitki gelişimine etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla yapılan çalışmada 6 uygulamalı 4 yinelemeli saksı denemesi kurulmuştur. Denemede humin asidi ile birlikte FeS04veZnS04 uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan gyttja materyali %25 organik madde, %25 kil %0.11 tuz, %0.45 azot içermektedir. Araştırma sonuçlarına göre humin asidi, FeSÜ4 ve ZnSC>4 uygulamalarınınverim üzerinde istatistiksel bakımdan önemli bir etkisinin olmadığı, uygulanan ZnS04'ın hem toprağın hem de bitkinin Zn içeriğine arttırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of study was determine the influences of organomineral complexes on plant growth, which was prepared by bonding humic acids to plant nutrients. The humic acids which were found in gyttja material that lie between the lignite areas of Afşin-Elbistan region. The tests were performed on 6 applied and 4 repeated typed flowerpots. In experiments FeS04 and 2nSÜ4 along with humic acids were applied. Gyttja used in this study contain 25% organic matter, 25% clay, 0.11% salt and 0.45% N respectively. The results indicate that applying humic acid FeSC>4 and ZnSC>4 were not statistically effective on the yield production. However, applying ZnS04 both increased the Zn content of soil and plant