Topoloji optimizasyonu yardımıyla yeni bir sabitleme plağının tasarımı ve analizi
Design and analysis of a novel fixation plate through topology optimization
- Tez No: 595728
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Alt çene kırkları sık karşılaşılan ve doğru bir konumda sabitlenmesi çok önemli bir kırık türüdür. Mandibulada oluşan bir kırık çiğneme ve konuşma bozukluklarına sebep olur. Kemiklerin anatomik yapıya uygun olarak eski konumunda sabitlenmesi için birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Açık ameliyat yöntemiyle kırık segmentlerin birbirine tutturulması bunlardan birisidir. Vida ve plak sistemiyle tutturulan kemik iyileşme sürecine başlar. Ancak plakta oluşan yüksek gerilmeler, vidalarda meydana gelen gevşemeler vb. etkilerden dolayı bazı durumlarda fiksasyon başarısız olabilir. Bu çalışmada hem plak hacmi ve yüzey alanını azaltmak hem de optimum geometriyi elde ederek gerilme yığılmalarının azaltılması için topolojik optimizasyon yönteminden faydalanılarak yeni bir sabitleme plağı önerilmiş ve sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak tasarım doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lower jaw fractures are common and a very important type of fracture to be secured in the correct position. A fracture in the mandible causes chewing and speech disorders. Various treatment methods are used to fix the bones in their original position in accordance with the anatomical structure. One of them is the fixation of fracture segments with open surgery. The bone, which is attached with the screw and plaque system, starts the healing process. However, high stresses on the plate, loosening of the screws and so on. in some cases fixation may fail due to the effects. In this study, a new fixing plate was proposed by using topological optimization method both to reduce plate volume and surface area and to reduce stress accumulation by obtaining optimum geometry and design was confirmed by using finite element method.