Türkiye'nin dünya pazarında pamuk ve pamuklu dokuma sektörü açısından rekabet gücünün analizi
Competitiveness analysis of Turkish cotton and cotton textile industry in the world market
- Tez No: 595727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TÜRKEKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Pamuk ve pamuk ürünlerinin uluslararası ticarete yoğun olarak konu olması, bu ürünlerde Türkiye'nin uluslararası rekabet düzeyini belirlemeyi gerekli kılmaktadır. Bundan dolayı bu çalışmada pamuk ve pamuklu dokuma sektöründe Türkiye'nin dünya pazarındaki rekabet gücünün seçilmiş alt gruplar itibariyle belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında Türkiye ile birlikte rakip ülkelerin Nispi İhracat Avantajı, Nispi İthalat Avantajı, Nispi Ticaret Avantajı, Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler, İhracatta Uzmanlaşma endeksi ile İthalat Avantajı Oranı ve Uluslararası Rekabete Maruz Kalma Oranı hesaplanmıştır. Bu endeksler sonucunda Türkiye'nin 5201 kodlu pamuk ürünü dışında alt gruplar itibariyle nispi ticaret avantajına sahip olduğu ama karşılaştırmalı üstünlüğün ise orta ya da zayıf olduğu görülmüştür. Sabit pazar payı analizi sonuçları da Türkiye'nin 18 yıllık dönemde talebi artan pamuk ürünlerine yoğunlaşmadığını göstermektedir. Dünya pazarındaki payının değişiminde en etkili olan faktör pazar hacmi etkisidir. Türkiye 2000'li yılların başında yakaladığı rekabet avantajını 2013-2017 döneminde kaybetmeye başlamıştır. Türkiye'nin dünya piyasasında rekabet avantajını tekrar yakalayabilmesi için pamuğun üretiminden, işlenmesi ve konfeksiyona dönüştürülmesine kadar her aşamasını kapsayan çok boyutlu ve bütüncül politikalarla yönlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The intensification of cotton and cotton products in international trade makes it necessary to determine the level of international competition in these products for Turkey. Therefore, in this study it is aimed to determine Turkey's competitiveness in the world market for selected sub-groups of cotton and cotton textiles industry. In the first phase of the study, Relative Export Advantage, Relative Import Advantage, Relative Trade Advantage, Revealed Comparative Advantage, Export Specialization indices, Import Advantage Rate and International Competition Exposure Rate are calculated for competing countries together with Turkey. The results showed that Turkey has relative trade advantage in all subgroups of cotton products excluding 5201 coded cotton product. However Turkey's revealead comparative advantage was moderate or weak. Constant market share analysis results indicate that in the 18-year period, Turkey did not concentrate on the cotton products that displayed an increasing demand. The result of the constant market share analysis show that in the last 18 years The most influential factor in changing Turkey's share in world markets has been its impact on market volume. The most influential factor in changing its share in the world market is the effect of market volume. Turkey has started to lose her competitive advantage gained at the beginning of the 2000s in 2013-2017 period. in order to recapture its competitive advantage in the world market, the country must follow multi-dimensional and holistic policies that cover every stage starting from the production of the cotton to its process and to garment.