Sorgum saplarından derin ötektik çözücü kullanılarak kağıt hamuru üretimi
Pulp production using deep eutectic solvent from sorghum stalks
  1. Tez No: 595731
  2. Yazar: AYSUN MUSTAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Derin ötektik çözücüler (DÖÇ), doğal, organik maddelerden oluşan, biyo-bozunur, yanıcı olmayan, uçucu olmayan, zehirli olmayan, çevreye dost, hazırlanması kolay, kokusuz, renksiz ve kullanıldıktan sonra kolayca geri dönüştürülebilen çözücülerdir. Bu çalışmada, çevreye dost bir kimyasal olan DÖÇ kullanılarak sorgum (Sorghum bicolor x S. bicolor var. sudanense) saplarından kağıt hamuru üretim olanakları araştırılmıştır. Kağıt hamuru ve kağıt özelliklerini karşılaştırmak için, geleneksel kağıt hamuru üretim yöntemlerinden soda ve Kraft yöntemleri ile de kağıt hamuru üretilmiştir. DÖÇ kullanılarak kağıt hamuru üretimi başarıyla gerçekleştirilmiştir. DÖÇ ile sorgum saplarından elde edilen kağıt hamurlarının ve kağıtlarının bazı özelliklerinin soda ve Kraft yöntemi ile elde edilenlerle karşılaştırılabilir seviyede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Deep eutectic solvents (DES) are characterized for natural, organic, biodegradable, non-flammable, non-volatile, non-toxic, environmentally friendly, easy to prepare, odorless, colorless, and easily to recycle after use. In this study, pulp and paper production possibilities from sorghum stalks (Sorghum bicolor x S. bicolor var. sudanense) using a green DES were investigated. Also, soda and kraft cooks from traditional pulp production methods were carried from sorghum stalks to compare with DES pulps. Pulp production using DES was accomplished successfully. Some pulp and paper properties of DES pulps were comparable with soda and kraft pulps.