Odun sirkesinin tatlı sorgum ( Sorghum saccharatum )'da verim ve bazı verim unsurlarına etkisi üzerine araştırmalar
Investigations on the effect of wood vinegar on the yield and some yield components of sweet sorghum (Sorghum saccharatum)
- Tez No: 967691
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, fındık kabuğu atıklarından elde edilen odun sirkesinin farklı dozlarının (%1-3-5) yazlık ikinci ürün olarak ekilen tatlı sorgum (Sorghum saccharatum)'da silajlık yeşil ot, kuru madde ve teorik etanol verimleri ile verimle ilişkili bazı tarımsal özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla, Ankara ili, Sincan ilçesi, Yenikent İlyakut Mevkinde bulunan deneme arazisinde 2023 ve 2024 yıllarında tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Bu amaçla, bitki boyu, silajlık yeşil ot verimi, kuru madde verimi, özsu, şeker ve teorik etanol verimi gibi özellikler incelenmiştir. Araştırmada uygulamalara göre değişmekle birlikte, bitki boyunun 237.9-262.3 cm, silajlık yeşil ot veriminin 3556.4-4578.3 kg/da, kuru madde veriminin 1085.9-1322.8 kg/da, şeker veriminin 324.8-388.5 kg/da ve teorik etanol veriminin ise 172.9-206.9 l/da arasında değiştiği saptanmıştır. Sonuçlar, Ankara koşullarında tatlı sorgum bitkisinin başarıyla yetiştirilebileceğini ayrıca odun sirkesi uygulamalarının ve dozlarının silajlık yeşil ot, kuru madde, şeker ve biyoetanol verimi üzerinde önemli etkilerinin olduğunu göstermiştir. Tatlı sorgum bitkisinin sapları parçalanıp preslendikten sonra dekara 2 tonun üzerinde özsu verimi ve 300 litreden fazla biyoetanol üretim kapasitesi olduğu belirlenmiştir. Yıllık ortalama yağışın 350 mm civarında ve karasal iklimin hakim olduğu ekolojik şartlarda hem sıcağa ve kurağa dayanımı yüksek hem de kısıtlı su ile yetiştirilebilen tatlı sorgumun mısır bitkisine alternatif olabileceği ayrıca saplarındaki özsudan biyoetanol üretilmesi sayedinde alternatif bir enerji kaynağıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the experimental field located in Yenikent Ilyakut area of Sincan district, Ankara province, in order to determine the effect of different doses (1-3-5%) of wood vinegar obtained from hazelnut shell wastes on green grass for silage, dry matter and theoretical ethanol yields and some yield-related agronomic traits of sweet sorghum (Sorghum saccharatum) planted as a summer second crop in 2023 and 2024 with 3 replications according to the randomized block design. For this purpose, plant height, green grass yield for silage, dry matter yield, sap, sugar and theoretical ethanol yield were analyzed. In the study, although it varies according to the applications, it was determined that the plant height 237.9-262.3 cm, green grass yield for silage 3556.4-4578.3 kg da-1, dry matter yield 1085.9-1322.8 kg da-1, sugar yield 324.8-388.5 kg da-1 and theoretical ethanol yields varied between 172.9-206.9 l da-1. The results showed that sweet sorghum can be successfully cultivated under Ankara conditions and that wood vinegar applications and doses have significant effects on green grass for silage, dry matter, sugar and bioethanol yields. After the stalks of the sweet sorghum plant were crushed and pressed, it was determined that it has a juice yield of more than 2 tons per decare and a bioethanol production capacity of more than 300 liters. Sweet sorghum, which has high heat and drought resistance and can be grown with limited water in ecological conditions where the average annual rainfall is around 350 mm and the continental climate is dominant, can be an alternative to corn plant and is an alternative energy source thanks to the production of bioethanol from the juice in its stems.