Çeşitli frekanslardaki ses dalgalarının canlılar üzerindeki etkisi
Effect of sound waves at various frequencies
  1. Tez No: 595732
  2. Yazar: PELİN MUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ DUMLUPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmada, çeşitli frekanslardaki ses dalgalarının canlılar üzerindeki pozitif ve negatif etkilerini bilimsel olarak ortaya koyan literaturi araştırmalarda elde edilen bulguların bir araya getirilmesi, konu başlıklarına göre bu bulguların sınıflandırılması ve bu sayede sesin canlılar için ne derece önemli bir fiziksel kuvvet olduğunun anlaşılmasına yardımcı olmak amaçlanmıştır. Bu konuda yapılan araştırma bulgularından hareketle, fiziksel bir enerji çeşiti olan ses dalgalarının, uygulama koşullarına ve frekansına bağlı olarak, canlılarda büyüme ve gelişmeyi arttırabildiği gibi inhibe etme, azaltma hatta organizmada ölüme varan zararlı etkiler oluşturabilme potansiyeline de sahip olduğunu söylemek mümkündür. Zira sesin bu etki şekillerini nasıl ortaya çıkardığı ile ilgili araştırmalarda, ses dalgalarının organizmalarda neden olduğu değişiklikler, sitolojik, fizyolojik, biyokimyasal ve moleküler teknikler kullanılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Farklı organizma türlerinin kullanıldığı bu araştırmalarda, uygulanan farklı ses frekanslarının, organizma türüne bağlı olarak farklı farklı etkilerin ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Bu etkiler arasında, düşük frekanslarda canlıların büyüme ve gelişmesine olumlu etkilerde bulunurken, yüksek frekanslarda ise hücre zarlarında incelmeye, savunma ile ilgili enzim aktivitelerinde düşüşe, stres durumunda ortaya çıkan toksinlerin miktarında artışa, hatta genomik yapıda bozulmalara varan birçok olumsuz etkilere yol açtığına dair birçok bulguyu örnek olarak vermek mümkündür. Bu derlemede, öncelikle sesin fiziksel olarak tanımlanması ve ses hakkında temel bilgilerin verilmesi, sonrasında ise ses dalgalarının canlılar üzerinde yaptığı etkiler ve bu etkilerin mekanizmalarını araştırmak amacıyla yapılan çalışmalarda elde edilen bilimsel bulguların, kullanılan organizma türüne göre sınıflandırılmaları ve sesin çok farklı alanlarda kullanımıyla ilgili potansiyelleri hakkındaki literaturi bilgilerin bir araya getirilmesi ve bu sayede konuyla ilgili genç bilim adamlarının dikkatlerinin bu konuya çekilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to gather the findings obtained from literature reviews that scientifically reveal the positive and negative effects of sound waves with various frequencies on living creatures, to classify these findings according to the titles and thus to help find out to what extent sound is a crucial physical force for living creatures. Based on the research findings obtained about this subject, it is possible to state that sound waves which are a type of physical energy have a potential of inhibition, reduction and even creating harmful effects on organisms such as deaths, just as they can enhance the growth and development in living creatures depending on their practice ways and frequencies. In researches on how sound reveals these effect forms, changes on organisms caused by sound waves have been revealed using cytological, physiological, biochemical and molecular techniques. In these researches in which various types of organisms have been used, it is obvious that different audio frequencies applied have created diverse effects depending on the type of organism. Among these effects, it is possible to give examples about the findings that high frequencies cause a host of negative effects such as thinning of cell membranes, a decrease in enzyme activities about immune system, an increase in the amount of toxins that appear in case of stress and even some genomic disruptions while low frequencies make a positive contribution to the growth and development of living creatures. In this compilation, it is aimed firstly to define sound physically and to give the basics about sound, then to classify the scientific findings obtained in the studies that are performed to research the effects of sound waves on living creatures and the mechanisms of those effects according to the type of organism used, to gather all the literature information about the potential of the usage of sound in different areas and thus to attract the attention of young scientists who work in this field to this subject.