Investigating the performances of photovoltaic modules/systems for central anatolia using a thermal modeling approach
Fotovoltaik modüllerin/sistemlerin performanslarının iç anadolu bölgesi için termal modelleme yöntemiyle analizleri
  1. Tez No: 595759
  2. Yazar: BİLGE TUNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İklim değişikliğinin dünya gündeminde olduğu bu günlerde, alternatif enerji kaynaklarının etkin kullanımı ve veriminin artırılması gittikçe önem kazanmaktadır. Türkiye dünya üzerindeki konumu itibariyle özellikle güneş enerjisinde büyük bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin en verimli şekilde kullanımı için ülkenin çeşitli bölgelerinde ekonomik, çevresel ve fiziki incelemelerin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada İç Anadolu bölgesinin meteorolojik verileri, modül parametreleri ve modül konum verileri kullanılarak fotovoltaik (FV) panel sistemlerinin termal analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu analizlerin amacı FV sistemlerin kurulmasının planlandığı bölgelerde güneş panellerinin sıcaklıklarını ve buna bağlı performanslarını hassas bir şekilde tahmin etmektir. Termal model, bölgenin konum bilgileri, güneşlenme, rüzgâr hızı ve yönü, çevre sıcaklığı ve çiy noktası sıcaklığı gibi meteorolojik verileri ve FV modül/sistem parametrelerini girdi olarak kullanmaktadır. Bu tezde, meteorolojik verilerin zamana bağlı değişkenliği ve özellikle benzer çalışmalarda sıklıkla ihmal edilen rüzgâr yönü dikkate alınmıştır. Geliştirilen model bir yıllık bir veri setine uygulanmış ve sonuçlar bir FV modülünün gerçek koşul çalışma verileri ile doğrulanmıştır. Termal model, modül güç üretimini saatlik bazda ortalama 3.08 W/m2'lik ve modül sıcaklığını ortalama 2.43ºC'lik kök ortalama karesel sapma ile tahmin edebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effective use and performance enhancement of the renewable energy systems are becoming increasingly important as climate change is widely recognized as one of the most crucial problems for the Earth. Turkey, a country within the solar belt, has an abundance of solar energy potential. Economical, environmental and physical investigations are needed to ensure effective utilization of this potential. In this thesis, using the meteorological parameters of the Central Anatolia and parameters of photovoltaic (PV) modules, a thermal analysis is carried out. The aim of the thermal analysis is to accurately estimate the temperatures and performances of the modules to be able to determine the feasibility of the solar PV systems The thermal model uses the geographic location information, PV module/system parameters, and meteorological data including insolation, wind speed and direction, ambient temperature and dew point temperatures as inputs. In this thesis, the transient behavior of the weather along with wind direction, which is often neglected in similar studies, are taken into consideration. The model was run for a one-year interval and the results verified against measured outdoor performance data of a photovoltaic (PV) module. The thermal model was shown to accurately estimate hourly electrical output of the PV module with a root mean square deviation of 3.08 W/m2 and PV module temperature with a root mean square deviation of 2.43ºC.