Performance analysis of photovoltaic-thermal (PV/T) solar systems
Hibrit fotovoltaik-ısıl (PV/T) sistemlerin performans analizi
- Tez No: 650813
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YEŞİLATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
PV/T sistemleri veya güneş kojenerasyon sistemleri olarak da adlandırılan hibrid Fotovoltaik / Termal sistemler, güneş radyasyonunu kullanılabilir termal ve elektrik enerjisine dönüştüren yenilikçi güç üretim teknolojileridir. Bu tür sistemler, güneş ışığını elektriğe dönüştüren bir güneş fotovoltaik modülünü, kalan enerjiyi yakalayan ve PV modülünden atık ısıyı uzaklaştıran bir güneş termal toplayıcı ile birleştirir. PV/T sisteminin performansı PV modülünden daha yüksektir. PV/T sistemlerinin performansını artırmak için birçok çalışma yapılmış ve araştırmacılar araştırmaya devam etmektedir. Bu önceki araştırma çalışmaları hakkında kapsamlı bir inceleme burada sunulmuştur. PV/T sistemlerinin performansını artırmak için kullanılan birçok yöntem ve yaklaşım, kullanılan matematiksel modellerle birlikte tartışılmıştır. Literatürdeki mevcut boşlukları tanımlanmış ve gelecekteki araştırmalar için yön verici öneriler verilmiştir. Burada, nanoakışkanlara dayanan PV/T sistemleri üzerinde sadece birkaç deneysel çalışmanın mevcut olduğu vurgulanmaktadır. Bu nedenle, bu sistemlerle, nanoakışkanlara kütle akış hızındaki değişimlerin etkileri göz ardı edilmeden, gerçek atmosfer koşulları altında kapsamlı deneysel çalışmalar yapılmalıdır. Çalışmamızın amacı Nijer'in başkenti Niamey iklim koşullarında PV/T sistemlerinin performansını incelemektir. Nijer, aylık ortalama 9 saatlik ışınlama ile büyük bir güneşlenme potansiyeline sahiptir. Böylece teorik bir çalışma yapılmış, bunu PV/T sisteminin performansının bağımsız PV modülü ile karşılaştırması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, bu sistemlerde daha önce yapılmış olan çalışmalarla çelişkili yönü bulunmamıştır. PV / T sisteminin elektrik verimliliği, derece Santigrat başına yüzde 0,1 artar, hücre sıcaklığı 15 derece azalmıştır. Ayrıca, faydalı ısı ve anlık termal verim sırasıyla 648.27 Watt ve %66,69 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hybrid Photovoltaic/Thermal systems, also called as PV/T systems or solar cogeneration systems, are innovative power generation technologies that convert solar radiation into usable thermal and electrical energy. Such systems combine a solar photovoltaic module, which convert sunlight into electricity, with a solar thermal collector, which captures the remaining energy and removes waste heat from PV module. The performance of PV/T system is higher than that of PV module. To improve the performance of PV/T systems a lot of the studies have been done and researchers keep on investigating these systems. A comprehensive review on these previous research studies are presented here. Many methods and approaches to enhance the performance of the PV/T systems are discussed along with the mathematical models used. The gaps in existing literature are identified and recommendations for future research are precisely outlined. It is emphasized here that only few experimental studies on PV/T systems based on nanofluids are exist. Therefore, comprehensive experimental studies under real atmospheric conditions should be done with these systems, without neglecting effects of variations in mass flow rate of nanofluids. The aim of our study is to investigate the performance of PV/T systems under the climatic conditions of Niamey the capital city of Niger. Niger has a great solar potential with a monthly average irradiation of 9 hours. Thus, a theoretical study was conducted, followed by a comparison of the performance of PV/T system with stand-alone PV module. The obtained results were consistent with the previous works on these systems. The electrical efficiency of the PV/T system increases by 0.1 percent per degree Celsius, and the cell temperature decreased by 15 degree Celsius. In addition, the useful heat and instantaneous thermal efficiency were calculated to be 648.27 W and 66.69 percent, respectively.