Bazal hücreli karsinom tiplerinde wnt/beta-catenin sinyal yolağı, cox-2, ki67, triptaz ve cd1a moleküllerinin değerlendirilmesi
Exami̇nati̇on of wnt/beta-cateni̇n si̇gnal pathway, cox-2, ki̇67, tri̇ptaz and cd1a i̇n basal cell carci̇noma subtypes
- Tez No: 595778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİLAY DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
GİRİŞ: BHK insanlarda en sık görülen kanserdir. BHK epidermisteki bazal hücrelerden veya kıl foliküllerinin dış kök kılıfından geliştiği düşünülen malign bir deri tümörüdür. Genellikle çok düşük rekürrens ve metastaz oranına sahiptir. Agresif seyir gösteren subtipleri ise doku yıkımı ile beraber metastaz yaparak ölüme sebep olabilir. BHK'ların histomorfolojisinde bazı farklılıklar olması nedeniyle çok sayıda histolojik subtipi tanımlanmıştır. Ancak, histopatolojik subtipler tümör agresivitesini saptamada yetersiz kalabildiğinden tümörlerin davranış biçimini yansıtabilecek immünohistokimyasal parametrelere ihtiyaç vardır. GEREÇ VE YÖNTEM: Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı'nda BHK tanısı almış ve Patoloji Anabilim Dalı'nda histopatolojik incelemesi yapılmış 97 adet olguda WNT/Beta-catenin sinyal yolağı, COX-2, Kİ67, Triptaz ve CD1a moleküllerinin ekspresyonları incelendi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 97 olgunun 57'si (%58,8) kadın, 40'ı (%41,2) erkek idi. Yaşları 35 ile 89 arasında değişen 97 olgunun yaş ortalaması 67,9 ± 12,7 idi. Doksan yedi olgunun 60'ı (%61,9) nodüler, 16'sı (%16,5) infiltratif, 9'u (%9,3) süperfisyel (%9,3), 6'sı (%6,2) adenoid, 2'si (%2,1) keratotik, 2'si (%2,1) mikronodüler, 1'i (%1) pleomorfik ve 1'i (%1) pigmente BHK olarak değerlendirildi. Ayrıca her olgu için WNT, Beta-catenin, COX-2, Kİ67, Triptaz ve CD1a moleküllerinin ekspresyonları tek tek değerlendirildi. SONUÇ: BHK subtipleri arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Subtipler arasında WNT, COX-2, Kİ67, Triptaz ve CD1a moleküllerinin ekspresyonları açısından da istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmedi. Beta-catenin ekspresyonunda ise infiltratif subtip lehine istatistiksel anlamlı farklılık izlendi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Basal cell carcinoma (BCC) is the most common human cancer. BCC is a malign cutaneous tumor, presumably arising from basal cells in epidermis or the outer root sheath of hair follicles. Generally BHK has very low recurrence and metastasis rate, nevertheless, aggressive subtypes may cause tissue destruction and metastatis therefore leading to death. Many histologic subtypes has been defined so far, however histopathologic subtypes may be insufficient to decide tumor agressivity so some immunohistochemical parameters which may reflect tumor behavior are needed. MATRERIAL AND METHOD: In 97 cases who were diagnosed as BCC in Afyon Kocatepe University, Medicine of Faculty, Department of Dermatology and Venereal Diseases and of whom pathological specimens were examined in Pathology department, molecular expressions of WNT/Beta-catenin signal pathway, COX-2, Kİ67, Tryptase and CD1a were analyzed. RESULTS: Out of 97 cases included in the study, 57 (58.8%) patients were female and 40 (41.2%) were male. Mean age of the patients was 67.9 ± 12.7. Distribution of histologic subtypes was as follows: 60 (61.9%) nodular, 16 (16,5%) infiltrative, 9 (9.3%) superficial, 6 (6.2%) adenoid, 2 (2.1%) keratotic, 2 (2.1%) micronodular, 1 (1%) pleomorphic and 1 (1%) pigmented BCC. WNT, Beta-catenin, COX-2, Kİ67, Tryptase and CD1a molecular expressions were assessed for each one of the cases. CONCLUSION: There were no statistically significant difference of gender and age among BCC subtypes. WNT, COX-2, Kİ67, Tryptase and CD1a molecular expressions were not found to be statistically significant among different subtypes. However, Beta-catenin expression was significantly higher in infiltrative subtype.