Beyin metastazlarının radyo cerrahisinde radyo nekrozu etkileyen parametrelerin incelenmesi
Investigation of the parameters that affect radiation necrosis in radiosurgery of brain metastasis
- Tez No: 595779
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Acıbadem Maslak Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölümünde 2009-2017 tarihleri arasında Accuray CyberKnife G4 cihazında beyin metastazı tedavisi görmüş 170 hasta yer almıştır. Beyin metastazı sayısı 5'den fazla olan hastalar çalışmaya dâhil edilmemiştir. Tedavi edilen 170 hastanın sahip oldukları lezyon sayısı toplamı 319'dur. 1, 2, 3, 4, 5 lezyona sahip hasta sayıları sırasıyla; 87, 44, 19, 12, 8'dir.Hastaların tedavi planlarında ki lezyon sayısı, doz, fraksiyon, BED3, BED10, V_Beyin, V_Hedef, hedefin çapı, GTV, PTV, V%50, PIV, V12, V10, TV∩PIV ve hedef hacmin sarımı parametrelerinin radyasyon nekrozuna etkilerini incelemek için Mann Whitney testi ve Spearman korelasyon testi uygulanmıştır. V12, V10, V_Hedef, PIV değerlerinde ki değişiklikler sonucunda oluşan RN yüzdeleri hesaplanmıştır. Bulgularımıza göre V12 1.6 cc'den küçük olduğunda nekroz görülme olasılığı %0.74, 1.6-4.7 cc aralığında %1.23, 4.7-10.8 cc aralığında %1.23 ve 10.8 cc'den büyük olduğunda %9.07 bulunmuştur. V10 2.2 cc'den küçük olduğunda nekroz görülme olasılığı %0.98, 2.2-6.3 cc aralığında %1.47, 6.3-14.5 cc aralığında %1.23 ve 14.5 cc'den büyük olduğunda %8.58 bulunmuştur. V_Hedef 1 cc'den küçük olduğunda nekroz görülme olasılığı %1.96, 1-3.9 cc aralığında %3.19, 3.19-13.9 cc aralığında %5.39 ve 13.9 cc'den büyük olduğunda %1.72 bulunmuştur. PIV 0.05-0.66 cc aralığında nekroz görülme olasılığı %0.74, 0.66-3 cc aralığında %1.99, 3-8.6 cc aralığında %2.98 ve 8.6-95.1 cc aralığında %1.72 bulunmuştur. Mann Whitney testi ve Spearman korelasyon testi sonucunda fraksiyon, hedefin çapı, V_Hedef, GTV, PTV, V%50, PIV, V12, V10, TV∩PIV değerleri ile RN oluşması arasında zayıf korelasyon olduğu bulunmuştur. Bu değerler arttıkça RN olasılığı artmaktadır. HI ile RN arasında ters korelasyon olduğu saptanmıştır. HI'nin düşük olduğu planlarda RN görülme olasılığı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes 170 patients who underwent brain metastasis treatment with the Accuray CyberKnife G4 device at the Radiation Department of Acıbadem Maslak Hospital between 2017-2009. Patients with brain metastasis greater than 5 were not included in this study. The 170 patients treated had a total number of 319 lesions. The number of patients who had 1, 2, 3, 4, and 5 lesions were 87, 44, 19, 12, and 8 respectively. The Mann Whitney test and Spearman correlation test were used in order to investigate the effects of number of lesions, dose, fraction, BED3, BED10, V_Brain, V_Target, diameter of target, GTV, PTV, V50%, PIV, V12, V10, TV∩PIV and coverage parameters on the radiation necrosis in patients' treatment plans. Based on our findings, the likelihood of seeing necrosis was found 0.74% when V12 is less than 1.6 cc the, 1.23% between 1.6-4.7 cc, 1.23 % between 4.7-10.8 cc and 9.07% when greater than 10.8 cc. The likelihood of seeing necrosis was found 0.98% when V10 is less than 2.2 cc, 1.47% between 2.2-6.3 cc, 1.23% between 6.3-14.5 cc and 8.58% when greater than 14.5 cc. The likelihood of seeing necrosis was found 1.96 %when V_Target is less than 1 cc, 3.19% between 1-3.9 cc, 5.39% between 3.9-13.9 cc and 1.72% when greater than 13.9 cc. The likelihood of seeing necrosis is 0.74% when PIV is between 0.05-0.66 cc, 1.99% between 0.66-3 cc, 2.98% between 3-8.6 cc and 1.72% between 8.6-95.1 cc. The results of the Mann Whitney test and the Spearman correlation test found that fraction, diameter of target, V_Target, GTV, PTV, V50%, PIV, V12, V10, TV∩PIV values and RN formation have a weak correlation. As these values increase, the probability of RN increases. It has been determined that there is an inverse correlation between HI and RN. The possibility of RN is increased in plans with low HI.