Türkiye'de masif panelin tercih edilme nedenlerinin araştırılması
Investigation of Turkey preferred because massive panel
  1. Tez No: 595786
  2. Yazar: CİHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BEKTAŞ, PROF. DR. HASAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türkiye'deki Masif Panelin Tercih Edilme Nedenlerinin Araştırılması Hakkında bilgi verilecektir. Araştırmanın amacı Türkiye'deki masif panelin tercih edilme nedenlerinin diğer ahşap esaslı levhalarla (MDF, Yonga Levha, Kontrplak) anket çalışması yaparak karşılaştırmaktır. Masif panel üretiminde kullanılan ağaç türü ve teknik özellikleri hakkında bilgiler verildikten sonra, masif panel üretim teknolojileri ve kullanım alanları hakkında bilgi verilmiştir. 33 firma ile anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması sonucunda elde edilen bulgulara dayanarak, Türkiye'deki masif panel sektörü gelişimiyle ilgili aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır; Kullanılan masif panel cinslerinin bölgesel olarak farklı olduğu sonucuna varılmıştır. Bu farklılık ektenlerden birincisi fiyat olduğu ikinci önemli etken iklim olduğu anlaşılmıştır. Masif panel kullanımının yoğunluk olarak Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz, Güneydoğu ve Anadolu olarak takip etmektedir. Türkiye'de %70 iğne yapraklı %30 ise yapraklı masif panel kullanımı olduğu tespit edilmiştir. Tüketicilerin çoğunluğu masif paneli merdiven imalatında kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Kullanıcılar masif panel hakkında bilgi sahibi oldukça masif panel kullanımının gittikçe arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preference for the massive panel in Turkey will be given information about why Investigation of. The aim of the research with other wood based panels in Turkey the reasons to prefer the massive panels (MDF, chipboard, plywood) to compare by survey. After giving information about the wood type and technical properties used in the production of solid panels, information is given about the solid panel production technologies and application areas. A survey was conducted with 33 companies. The survey is based on data obtained as a result, the following results were reached about the massive panels sector development in Turkey; It was concluded that the solid panel types used were regionally different. It is understood that the first important factor is the price. Massive panel usage is followed by Marmara, Aegean, Mediterranean, Black Sea, Southeast and Anatolia. 30% and 70% coniferous in Turkey are found to be the use of solid-leaf panel. It is concluded that the majority of consumers use the solid panel in the manufacture of stairs It has been found that the usage of solid panels increases gradually as the users are informed about the solid panel.