Design and implementation of power quality monitoring system for distribution systems
Dağıtım sistemleri için güç kalitesi izleme sistemi tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 595785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT FEHMİ BAZLAMAÇCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Akıllı şebeke kavramı, bütün dünyada önemli bir konudur. Tüketicilere iletilen güç, olabildiğince temiz olmalıdır. Dağıtılan gücün kalitesi, Türkiye Elektrik Piyasası Dağıtım Sisteminde Elektrik Enerjisinin Tedarik Sürekliliği, Ticari ve Teknik Kalitesi Yönetmeliği gibi çeşitli standartlarda tanımlanan parametrelere bağlıdır. Şebeke üzerinde tam kontrolün sağlanabilmesi için dağıtım sisteminin sonunda, Güç Kalitesi izlenmeli ve kontrol edilmelidir. Dağıtım sistemlerindeki tüketici sayısı göz önüne alındığında, bu kontrolün sağlanabilmesi, tek başına ve gerçek zamanlı çalışabilen, yakın tüketicilerin ortak kullanımına olanak sağlayabilen, en ucuz cihazla mümkün olacaktır. Türk dağıtım sistemlerinin topolojisi incelendiğinde, trafo merkezlerinde, en fazla 12 fiderler var olmaktadır. Bu nedenle, gerekli olan izleme sistemi, transformatörün iki tarafının gerilim ve akım fazlarını ve bu 12 fiderin akım fazlarını ölçebilecek yetenekte olmalıdır. Bu çalışmanın amacı, standartlarca tanımlanan Güç Kalitesi izleme parametrelerini gerçek zamanlı olarak 64 kaynak için ölçerken mümkün olan en küçük FPGA içine sığabilmektir. Bu tez kapsamında, Güç Kalitesi izleme parametrelerini uluslararası IEC 61000-4-30 standardında tanımlandığı şekilde ölçebilen bir cihazının işlemci alt sistemini oluşturacak gerçek zamanlı bir sistem FPGA üzerinde uygulanmıştır. Geliştirilen sistem, MatLABda oluşturulan sentetik test verileriyle değerlendirilmiş ve sonuçlar beklenen değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Smart grid concept is a significantly important topic all over the world. The consumers should be supplied with power sources that is as clean as possible. The quality of delivered power depends on parameters defined in various standards such as The Electrical Distribution System Supply Reliability and Quality of Electricity Regulation in Turkey. To achieve complete control on the grid, Power Quality (PQ) should be monitored and controlled at the end of the distribution system. Considering the number of the consumers in the distribution system, this is achieved by designing a stand-alone and real-time Power Quality Monitoring device, which can monitor adjacent consumers but at the same time with the lowest possible cost. In Turkish distribution system topology, there exists 12 feeders at the transformer substations at most. Hence a required monitoring system should be able to measure voltage and current phases of two sides of the transformer and current phases of the 12 feeders. The main objective of this study is to measure standard-defined power quality parameters for 64 sources in real-time with a circuit that is fitting in the smallest FPGA possible. Within the scope of this thesis, a real-time system, which may form the processing sub-system of a power quality monitoring device that is capable of measuring PQ parameters in accordance with international standard IEC 61000-4-30, is implemented on FPGA. The developed system is evaluated using synthetic test data constructed on MatLAB and the results are compared with the expected values.