Evaluation of the reliability of bim-based quantity take-off processes in construction projects
İnşaat projelerinde yapı bilgi modelleme tabanlı metraj çıkarım süreçlerinin güvenilirliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 595787
  2. Yazar: EMRE EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI AKÇAMETE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Metraj çıkarım süreci, inşaat projelerinin önemli süreçlerinden biridir. Bu sürecin çıktıları kaynak planlama, iş programı oluşturma, bütçeleme gibi birçok aşamada kullanılmaktadır. Genel olarak metrajlar, bilgisayar destekli çizilen iki boyutlu projeler ve diğer yardımcı bilgisayar programları ile hesaplanmaktadır. Bu süreç çok fazla zaman ve çaba gerektirmektedir ve çok fazla değişken bulunması nedeniyle hataya açıktır. Örneğin; çift sayma, eleman unutma ve iki boyutlu projeler arasında veri taşırken ortaya çıkabilecek diğer olası hatalar bu sürecin risklerindendir. Günümüzde geleneksel metraj çıkarım yöntemlerine alternatif olarak, Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) programları yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Literatürdeki çalışmalar, Yapı Bilgi Modellemesinin otomatik süreçlerinin zaman ve miktarların doğruluğu açısından fayda sağladığını göstermektedir. Ancak, yürütülen çalışmalar genelde standart durumlarda metraj temini üzerine yoğunlaşmıştır ve kalıp alanı çıkarımı gibi sorunlu metraj kalemleri üzerine yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden, YBM programları ile elde edilen metrajların güvenilirliği halen bir araştırma konusudur. Buna istinaden, bir binanın seçilen inşaat kalemleri Autodesk Revit programı yardımıyla modellenerek bir vaka çalışması yapılmış ve elde edilen metrajlar yüklenici firma tarafından Allplan programı ile oluşturulan modelden çıkarılan metrajlar ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucuna göre, Revit programı kapsamında kalıp alanı metraj çıkarımı için kullanılan eklenti ile elde edilen metrajların yeterince güvenilir olmadığı fakat metraj alımına uygun modelleme yöntemleri kullanıldığında, çalışma kapsamında değerlendirilen diğer inşaat kalemleri için hem Revit hem de Allplan programlarından elde edilen metrajların tutarlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, farklı inşaat kalemlerinin güvenilir metraj çıkarımı için gerekli modelleme yöntemlerini tartışarak ve metraj sonuçlarını detaylıca inceleyip karşılaştırarak literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Quantity take-off (QTO) process is a significant part of construction projects. Outputs of this process are used in many phases of the projects such as resource planning, scheduling, budgeting etc. Commonly, quantities are calculated by using 2D CAD drawings and CAD tools but this process requires too much time and effort as well as it is prone to errors due to numerous variables. For instance, there is a risk of double counting, missing elements, probable errors when moving data between 2D drawings. Nowadays, Building Information Modeling (BIM) software programs are started being widely used as an alternative to the traditional methods for quantity take-off process. Studies in literature show that BIM ensures benefits in terms of time and accuracy of quantities due to its automated processes. However, studies commonly concentrate on acquiring quantities in standard conditions and there is not enough research regarding challenges in obtaining quantities of some problematic construction items such as formwork. Therefore, reliability of quantities extracted from BIM models is still a research subject. For this purpose, a case study is carried out by modeling selected construction items of a building with Autodesk Revit program and the quantities obtained are compared with the quantities extracted from Allplan model which was created by a construction company. Results indicate that formwork area quantities obtained from Revit by using a formwork area tool is not reliable however quantities of other items considered in the scope of this study which are obtained from Revit and Allplan models are consistent when appropriate modeling approaches for QTO are implemented. The modeling approaches required for different construction items and detailed analyses of QTO results are contributions of this study.