Yoğun bakım hemşirelerinde merhamet ile bakım davranışları arasındaki ilişki
Relationship between compassion and caring behaviors in intensive care nurses
  1. Tez No: 595804
  2. Yazar: NURAY KOLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hemşirelik, kökenlerini merhamet ve sevgi ile hasta bakımından alan bir meslek dalıdır. Hemşireler, en iyi tedavi ve bakım uygulaması için merhameti dahil etmeleri beklenmektedir. Hasta bireylere bakım vermesi nedeniyle hemşirelik, merhamet yorgunluğu ile sık karşılaşılan meslek gruplarındandır. Merhamet yorgunluğunun hemşirelere duygusal yük getirmesinin yanında hemşirelerin verdiği bakım kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Araştırmanın amacı, yoğun bakım hemşirelerinde Merhamet ile Bakım Davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, 21 Ağustos 2017 – 21 Şubat 2018 tarihleri arasında özel bir sağlık grubunun İstanbul ilinde hizmet veren yedi hastanesinde yetişkin yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak; sosyo-demografik bilgilerin yer aldığı anket formu,“Merhamet Ölçeği”ve“Bakım Davranışları Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi, t testi, ANOVA, Pearson Korelasyon testi, Spearman Korelasyon testi ve Regresyon testi SPSS 24.0 kullanılarak yapılmıştır. Araştırmaya katılanların, % 80,6'sı kadın, %81,5'i bekar, % 48,4'ü lisans mezunu, %89,5'i yoğun bakım hemşiresi olarak çalışmaktadır. Hemşirelerin merhamet puanları ortalaması 100,10±10,28, bakım davranışları puanları ortalaması 5,56±0,39 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nursing is a profession that takes its origins in terms of patient care with compassion and love. Nurses are expected to include compassion for best treatment and care practice. Nursing is one of the frequently encountered occupational groups with compassion fatigue due to giving care to ill people. In addition to the emotional burden on the nurses, compassion fatigue negatively affects the quality of care provided by nurses. The aim of the study was to investigate the relationship between compassion and caring behaviors in intensive care nurses. The study population consisted of nurses, who are working in adult intensive care units at a private hospital group which gives service in Istanbul between 21 August 2017 and 21 February 2018. In this research, a questionnaire including socio-demographic information“Compassion Scale”and“Caring Behaviors Inventory-24 ”were used as data collection tools. The data analysis performed by t test, ANOVA, Pearson correlation test, Spearman correlation test and Regression test were performed using the SPSS 24.0. It was defined that 80.6% of the nurses participating in the study were female, 81.5% of them are single, 48.4% of them are bachelor's degree, % 89.5 of them are working as staff in intensive care unit. The mean of compassion points of the nurses was calculated as 100,10±10,28, the mean of care behaviors as 5,56±0,39.