Acil ve cerrahi hemşirelerinin merhamet yorgunluğu ile bakım davranışları arasındaki ilişki
The relationship between compassion fatigue levels and caring behaviors of emergency and surgical nurses
  1. Tez No: 912195
  2. Yazar: MUZAFFER BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERPİL YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Hemşirelik, Emergency Medicine, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kişinin mesleki sorumlulukları ve yardımcı olma isteğinden kaynaklanan merhamet yorgunluğu, hemşirelik bakım kalitesini olumsuz etkileyen ve hasta güvenliğini tehdit eden önemli bir sorundur. Bu çalışmada, acil ve cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin merhamet yorgunluğu düzeyini ve hemşirelik bakım davranışlarını belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amaçlandı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki bu çalışma, Karaman ilindeki bir kamu hastanesinin acil birim ve cerrahi kliniklerinde, ameliyathane ve cerrahi yoğun bakım ünitelerinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini bu birimlerde çalışan ve mesleki deneyim süresi en az altı ay olan 209 hemşire oluşturdu. Araştırma öncesi etik kurul ve kurum izni alındı. Veriler, Mart 2024- Mayıs 2024 tarihleri arasında tanıtıcı özellikler formu, Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği (MYKÖ) ve Bakım Davranışları Ölçeği-24 (BDÖ-24) ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi kullanıldı. Hemşirelerin yaş ortalaması 34,34±7,34 yıl olup, %67,3'ü kadındı ve %66,1'i lisans düzeyinde hemşirelik eğitimine sahipti. Yarısından fazlasının (%55) mesleki deneyimi 10 yıl ve daha uzun olup, %60,2'si bakım davranışları konulu eğitim aldığını belirtti. Çoğunluğunun (%82,5) fazla mesai çalıştığı ve %48'inin bir günde 20 ve daha fazla sayıda hastaya bakım verdiği belirlendi. Hemşirelerin MYKÖ toplamından 61,35±20,57 puan (130 puan üzerinden) aldığı ve orta düzey merhamet yorgunluğu yaşadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Compassion fatigue stems from one's professional responsibilities and desire to be helpful. Compassion fatigue negatively affects nursing care quality and threatens patient safety. This study investigated the determine between compassion fatigue level and nursing care behaviors and to examine the relationship between them in emergency and surgical nurses. This descriptive and correlational study was conducted in the emergency and surgical clinics and operating room and surgical intensive care units of a public hospital in Karaman province. The sample consisted of 209 nurses with at least six months of work experience. The study was approved by an ethics committee. Permission was obtained from the hospital. The research was conducted between March 2024 and May 2024. Data were collected using a personal information form, the Compassion Fatigue-Short Scale (CFS), and the Caring Behaviors Scale-24 (CBS-24). The data were analyzed using descriptive statistics, independent-sample t-test, one-way analysis of variance, Pearson's correlation analysis, and linear regression analysis. Participants had a mean age of 34.34±7.34 years. Over half of the participants were women (67.3%). More than half of the participants had bachelor's degrees (66.1%). Over half of the participants had more than ten years of work experience (55%). More than half of the participants had received training in caring behavior before (60.2%). Most participants worked overtime (82.5%). Less than half of the participants cared for 20 or more patients in a single day (48%). Participants had a mean CFS score of 61.35±20.57 (out of 130), suggesting moderate levels of compassion fatigue.