Arslanlı (Seyitömer/Kütahya) kömürlerinin organik jeokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of organic geochemical properties of the Arslanlı (Seyitomer/Kütahya) coals
- Tez No: 595824
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışması Arslanlı (Seyitömer/Kütahya) sahasındaki linyit türü kömürlerde yapılmıştır. Sahadan alınan sekiz adet kömür örneğinin hidrokarbon potansiyelini (petrol, gaz) belirlemek için çok detaylı organik jeokimyasal analizler yapılmıştır. Bu kapsamda Piroliz Analizleri (S1, S2, S3, S4 ve Tmax) gerçekleştirilmiş ve Hidrojen İndeks, Oksijen İndeks, Üretim İndeksi, Organik Karbon ve Potansiyel Verim parametreleri belirlenmiştir. Ayrıca, seçilen kömür numuneleri üzerinde de Gaz Kromatografi, Gaz Kromatografi – Kütle Spektrometresi ve Modified Fischer Assay analizleri uygulanmıştır. Kömür numunelerinin“Modified Fischer Assay”(MFA) analizine göre farklı sıvı petrol verim potansiyelleri olmasına karşın, ekonomik üretimin zayıf – orta olduğunu belirlenmiştir. Ayrıca, örneklerin MFA sonuçları kömürden üretilen petrolden daha fazla su üretimi olduğunu göstermektedir. Bu sonucun, kömür kalitesinin düşük, yüksek nem içeriği ve olgunlaşma düzeyinin diyajenez zonunda kalmasından kaynaklı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This investigation was made about lignite coals in Arslanlı area (Seyitömer/Kütahya). Organic Geochemical Analyzes was made to define hydrocarbon potantial of the eight samples which were taken from Arslanlı area. İn this context, Pyrolysis Analyzes (S1, S2, S3, S4 ve Tmax) was made and Hydrogen İndex, Oxygen İndex, Organic Carbon, Production İndex and Potantial efficiency parameters were determined. Additionally, Gas Chromatography, Gas – Mass Spectrometer and Modified Fischer Assay Analyzes were made about these 8 samples that were taken from Arslanlı. According to the Modified Fischer Assay "(MFA) analysis of coal samples, it is determined that economic production is weak to medium, although they have different liquid oil yield potentials. In addition, the MFA results of the samples show that there is more water production than oil produced from coal. It was concluded that this result was caused by low coal rank, high moisture content and its maturation level in diagenesis zone.