Döküm hatalarının deneysel tasarım ve istatistiksel veri analizi metodları kullanılarak azaltılması
Decreasing casting defects by using experimental design and statistical data analysis methods
  1. Tez No: 595832
  2. Yazar: BİRSEN BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüz piyasa koşulları içerisinde, müşterilerin taleplerinin karşılanabilmesi ve rakiplerle rekabet edebilmek için birçok noktada kalite iyileştirme faaliyetlerinin yapılması gerekmektedir. Döküm süreci de üzerinde iyileştirme yapılabilecek gerçek uygulamalı problemlerden bir tanesidir. Çalışma sırasında kum kalıba döküm metodu ile üretilen kapak parçasında oluşan çekinti hatasının azaltılması için deneysel tasarım metodu ve istatistiksel veri analizi metotları kullanılmıştır. Çekinti hatasına etki edebilecek faktörler belirlenmiş, deneyler yapılmış ve sonuçlarda da belirlenen faktörlerin çekinti oluşumunda etkisi olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Quality improvement activities should be carried out at many points, in order to meet the demands of the customers and compete with the competitors in today's market conditions. The casting process is one of the real practical problem that can be improved. During this study, experimental design methodology and statistical data analysis methods were used to decrease shrinkage defects at a casting part called cover, which is produced with the sand molding casting method. The factors that could effect the shrinkage problem were defined and experiments were done. Results showed that all defined factors are effecting the shrinkage defect ratio of this part.