Yazlık gömleklik kumaşların objektif ve subjektif değerlendirilmesi
Subjective and objective evaluation on summer shirt fabrics
  1. Tez No: 595837
  2. Yazar: ALİ NURDOĞAN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL İKİZ, PROF. DR. TETSUYA SATO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı Japon ve Türk tekstil kullanıcılarının yazlık gömleklik kumaşlara karşı olan duyusal tercihlerini araştırmaktır. Tercihler arasındaki benzerlikler, farklılıklar ve bunların nedenleri incelenmiştir. Çalışma beş temel aşamada gerçekleşmiştir. İlk aşamada inceleme yapılacak kumaş parametrelerine karar verilmiştir (kumaş yapısı, elyaf içeriği, bitim işlemi) ve bu doğrultuda numuneler seçilmiştir. İkinci aşamada numuneler parametrelerine göre ikili kombinasyonlarla kartelalara yerleştirilmiştir. Üçüncü aşama anket aşaması olup, hedef kitle belirlendikten sonra uygun ortam koşulları sağlanarak, katılımcılardan“gözleri açık ve gözleri kapalı”iken kartelalardaki kumaşlardan beğendiklerini seçmeleri istenmiştir. Dördüncü aşamada anket sonuçları Microsoft Excel programına girilip, analiz edilerek yorumlanmıştır. Beşinci aşamamızda numunelerimiz, objektif sonuçlar elde etmek amacı ile Kawabata Evaluation System of Fabrics (KES-F) makinelerinde testlere tabi tutulmuştur ve bulunan sonuçlar analiz edilip subjektif ve objektif değerler arasında bağlantı kurulmuştur. Elde ettiğimiz sonuçlarda iki ülke tercihleri arasında büyük farklılıklar olduğu tespit edilmiş; renk, kumaş tasarımı, kumaş ağırlığı, hacimlilik, elyaf cinsi vb. faktörlerin yazlık gömleklik kumaş seçiminde etkili oldukları gözlemlenmiştir ve fakat kullanıcıların gözleri kapalıyken ve açıkken tercihlerinin değiştiği ve farklı parametrelere yöneldikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate the sensorial differences between Japanese and Turkish textile consumers on summer shirt fabrics. The similarities, differences between preferences and their reasons were investigated. Our study was carried out in five stages. In the first stage, our parameters were chosen to be examined (fabric structure, fiber composition, finishing process) and our samples have been selected accordingly. In the second stage, our samples were placed in swatch cards with double combinations according to their parameters. The third stage is our survey stage and our target audience was determined first. Then, by providing appropriate ambient conditions, the participants were asked to choose what they liked from fabrics in the swatch cards in two stages“open eye and closed eye”. In the fourth stage, the results of the survey were entered into Microsoft Excel program and then analyzed and interpreted. In our fifth stage, our samples were tested in Kawabata Evaluation System of Fabrics (KES-F) machines to obtain objective results and the results were analyzed and correlated between subjective and objective values. From the results, it was observed that there were big differences between the preferences of the two countries. Color, fabric design, fabric weight, volume, fiber type etc. factors are effective in choosing summer shirt fabrics. In addition, users have changed their preferences they their eyes were closed and opened, they have turned to different parameters.