Giresun kent merkezindeki açık yeşil alan durumunun irdelenmesi
Examination of the open green area situation in Giresun city center
- Tez No: 595838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kent yaşamının yoğun temposu içerisinde, kent halkının, kentin gürültüsünden uzaklaşma, psikolojik, fiziksel ve sosyal açıdan rahatlama istekleri, kent içinde doğal ortamlara olan ihtiyacı arttırmıştır. Kentsel açık ve yeşil alanlar, halkın rekreatif gereksinimlerinin karşılanmasını sağlarlar. Dolayısıyla kent içinde yer alan bu alanların kent nüfusunun kullanımını karşılayacak miktarda, büyüklükte ve ulaşılabilirlikte olması gerekmektedir. Kentsel açık ve yeşil alan standardı, ülkemizde 3194 sayılı İmar Kanunu'nun, 23804 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğine göre, nüfus ne olursa olsun kişi başına 10 m2 olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada Giresun kent merkezi açık ve yeşil alan varlığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, mahalle bazında mevcut ve imar planında öngörülen açık-yeşil alan varlığı tespit ve mukayese edilmiştir. Daha sonra genel olarak kent merkezinde yer alan parklar, çocuk oyun alanları, spor alanları, mezarlıklar, ormanlık alanlar, meydanlar ve yol yeşili ayrı ayrı irdelenmiştir. Parklar, çocuk oyun alanları ve spor alanlarının ulaşılabilirlik durumları değerlendirilmiştir. Kent genelinde kişi başına düşen açık-yeşil alan miktarı 3.35 m2 olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda bu miktarın artırılması için alınması gereken önlemlerle ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban open and green spaces ensure that the recreational needs of the public are met. Therefore, these areas within the city should be large enough to meet the usage of the urban population and be accessible. The urban open and green spaces standard is determined as 10 m2 per person regardless of the population according to the regulation of the Law no. 3194 published in the Official Gazette No. 23804. In this study, it is aimed to reveal the presence of open and green areas in Giresun city center. In this context, the presence of the open-green area on the basis of the neighborhood and envisaged in the zoning plan was identified and compared. Afterwards, parks, children's playgrounds, sports fields, cemeteries, forest areas, squares and road green in the city center were examined separately. Accessibility of parks, playgrounds and sports areas were evaluated. The amount of light-green area per person in the city was determined as 3.35 m2. As a result of the study, suggestions were made about the measures to be taken to increase this amount.