İHA ağı için yeni bir kümeleme mekanizması
A new clustering mechanism for UAV network
  1. Tez No: 595853
  2. Yazar: HARUN EMRE KIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde İnsansız Hava Araçları (İHA) hayatımızın önemli bir parçası olmaya başlamıştır. Hem askeri hem de sivil olarak birçok çalışmada önümüze çıkmaktadır. Bununla birlikte, bazı bölgelerde tek bir İHA'nın yeterli olmadığından veya büyük ölçekli İHA'ların temini için yüksek bütçe gerektirdiğinden İHA sürüsü modeli ortaya çıkmıştır. İHA sürüsü hem ekonomiklik hem de esnekliğiyle birçok avantajı olmasına rağmen birçok dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlara İHA'ların hızlı hareketliliği, enerji kısıtı, güvenlik gibi sorunlar örnek verilebilir. Bu tez çalışmasında, İHA ağındaki İHA'ların enerji verimliliği ve trafik yoğunluğunun dengeli olması için yeni bir kümeleme mekanizması önerilmiştir. İlk olarak İHA'lar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra İHA ağının önemi açıklanmıştır. Bu ağların genel özellikleri belirtilip daha sonra zorlukları anlatılmıştır. Daha sonra bazı önemli mekanizmalar tanıtılarak avantaj ve dezavantajları ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Son olarak, önerilen kümeleme mekanizması tanıtılıp elde edilen performans test sonuçları tartışılmıştır. Test sonuçlarına bakıldığında İHA ağının bazı önemli mekanizmalara göre daha iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) have started to be seen in our lives. Many of them are used in both military and civilian applications. However, the UAV swarm model has emerged because in some places a single UAV is not sufficient or requires high budget for the supply of large-scale UAVs. Although the drone has many advantages with both its economy and flexibility, it has many disadvantages and challenges. These are examples of rapid mobility of the UAVs, energy constraints and security issues. In this thesis, a new clustering mechanism has been proposed for balanced energy efficiency and traffic density of UAVs in UAV network. First, general information about UAVs is given. Then the importance of UAV network is explained. Besides, some important mechanisms are introduced and their advantages and disadvantages are explained in detail. Then some important routing protocols have been proposed. The advantages and disadvantages of these protocols are described in detail. Finally, a new clustering mechanism was introduced and then the performance test results were discussed. When the test results are examined, it is observed that the UAV network gives better results than some important mechanisms.