A novel communication protocol design for internet of flying things
Uçan nesnelerin interneti için yeni bir iletişim protokolü tasarımı
- Tez No: 798762
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, Uçan Nesnelerin İnterneti (IoFT) ağı için yeni bir iletişim protokolü olan Message Queuing Telemetry Transport Extended (MQTT-XT) önerilmiştir. Önerilen protokolün temel amacı, İHA'ların IoT düğümlerinin bir parçası olarak kabul edilmesini sağlamaktır. MQTT-XT protokolü, MQTT ve MAVLINK mesajlarını dönüştürerek ve birbirleriyle uyumlandırarak İHA'lar ve IoT cihazları arasındaki boşluğu doldurur. İHA'lar ve IoT cihazları ile uzun mesafeli ve dağıtık iletişimi desteklemek için üç farklı istemci tipi önerilmiştir. MQTT-XT ve MAVLINK protokollerinin performansının İHA yönetim mesajları ve 4 farklı IoFT senaryosu açısından değerlendirilmesi amacıyla simülasyonda test ortamı hazırlanmıştır. Deneysel sonuçlar, MQTT-XT'nin komut mesajlarını iletmek için 5 kat ve durum mesajları için 20 kat daha az mesaj boyutu tükettiğini göstermektedir. Ek olarak, MQTT-XT protokol tabanlı ağ, verilen görevleri %30 daha hızlı tamamlar ve paket kayıp oranı %20'den %2'ye düşürür. Sonuç olarak MQTT-XT, IoFT otonom uygulamalarında MAVLINK'ten daha iyi performans gösterir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a new communication protocol, Message Queuing Telemetry Transport Extended (MQTT-XT) is proposed for the Internet of Flying Things (IoFT) network. The main objective of the proposed protocol is to enable UAVs to be considered as part of IoT nodes. The MQTT-XT protocol bridges the gap between UAVs and IoT devices by converting MQTT and MAVLINK message types to make them compatible with each other. Three different client types have been proposed to support long-distance and distributed communication with UAVs and IoT devices. A testbed was set up in simulation to evaluate the performance of MQTT-XT and MAVLINK protocols in terms of UAV management messages and 4 different IoFT scenarios. The experimental results show that MQTT-XT consumes 5 times less message size to transmit command messages and 20 times less for status messages. Additionally, the MQTT-XT protocol-based network completes missions 30% faster, and the packet loss ratio is reduced from 20% to 2%. In conclusion, MQTT-XT outperforms MAVLINK in IoFT autonomous applications.