Ulaşım sektöründe stratejik çevresel değerlendirme uygulamasının Türkiye açısından irdelenmesi
Investigation of the application of strategic environmental assessment in transportation sector in Turkey
  1. Tez No: 595883
  2. Yazar: NERMİN MERVE YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE SAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu çalışmada, SÇD'nin politika, plan ve program düzeyinde ulaşım sektörüne uygulama olanakları Türkiye örneğinde araştırılmıştır. Bu kapsamda, Türkiye'nin ulaşım sektöründeki gelişmeler kurumsal, hukuksal ve eylemsel çerçevede incelenmiş, mevcut sorunların çözümünde ve sektörel yapının güçlendirilmesinde, uygulanacak SÇD sistemine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda; konuyla ilgili yazın incelemesine ek olarak, dünya genelinde uygulanmış SÇD çalışmaları incelenmiş ve küresel deneyimlere bağlı kalarak SÇD'nin kuramsal temellerine dayalı uygulama sürecinin aşamaları belirlenmiştir. SÇD uygulamalarının her ülkenin idari yapılanması, planlama sistemi, politika oluşturma geleneğine bağlı olarak farklılık göstermesi gerçeğinden yola çıkarak, Türkiye için ulaşım sektörüne uygulama olanakları araştırılmıştır. Bu çerçevede; politika düzeyinde On Birinci Kalkınma Planı'nda yer alan ulaşım politikaları, plan düzeyinde İstanbul Metropoliten Alanı Kentsel Ulaşım Ana Planı ve program düzeyinde 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı SÇD açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Türkiye için yasal SÇD sürecinin etkin uygulanabilirliğine yönelik, ülkesel ölçekte kurumsal ve işlevsel öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the application possibilities of SEA at the level of policy, plan and programme for transportation sector in Turkey was investigated. Within this scope, the developments in transportation sector in Turkey were examined in terms of an institutional, legal and operational framework; the research was conducted to provide SEA towards strengthening the sectoral structure and resolution of existing problems. For this purpose, in addition to literature review, SEA stages depending on its theoretical base is determined according to the SEA practices worldwide were investigated at varying levels and global experiences were determined. Due to SEA applications have varied by an administrative structure, planning system and policy preparation process in countries, the most appropriate possibilities of SEA application in Turkey are investigated. Within this framework, at the policy level, Eleventh Development Plan; at the plan level, Integrated Urban Transportation Master Plan for Istanbul Metropolitan Area and at the programme level, 2019 Presidential Annual Program are assessed in terms of SEA. As a conclusion of the study, it was brought forward the recommendations proved to be a significant practical guide to the legal SEA process in Turkey.