Kükürt dioksit jeneratörünün kullanıldığı farklı üzüm çeşitlerinin depolanmasında polietilen torba açıklıklarının etkilerinin belirlenmesi
Termination of the effects of sulfur dioxide generators polyethylene packing opening in storage of different grape varietis
- Tez No: 595884
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, 'Sultani Çekirdeksiz', 'Red Globe' ve 'Alphonse Lavallée' üzüm çeşitlerinin muhafazasında kullanılan PE torbalarda bulunan farklı açıklıkların depolama süresince üzümlerin kalitesine, SO2 zararı, patolojik ve fizyolojik bozuklukları etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Manisa ilinde üretilen üzümler tam olum döneminde hasat edilerek üzerinde ‰0 (kontrol), ‰0,5, ‰1 ve ‰2 açıklık bulunan PE torbalara yerleştirilmiştir. Üzüm kasalarına önsoğutma yapıldıktan sonra SO2 jenaratörleri yerleştirilerek torbaların ağzı klipslerle kapatılmıştır. Üzüm meyveleri 0±0,5°C sıcaklık ve %90-95 oransal nemde 4 ay süreyle depolanmış, depolama süresince aylık alınan örneklerde; ambalaj içi SO2 konsantrasyonu, bazı fiziksel ve kimyasal analizler, çürüklük gelişimi, tanelerdeki SO2 miktarları belirlenmiş ve duyusal değerlendirmeler yapılmıştır. Depolama sonunda ‰0 açıklık bulunan PE torbalardaki 'Sultani Çekirdeksiz', 'Red Globe' ve 'Alphonse Lavallée' üzüm tanelerinde saptanan SO2 miktarı sırasıyla 11,16, 33,50 ve 24,83 ppm olarak saptanmıştır. ‰1 ve ‰2 açıklık bulunan PE torbalardaki üzüm tanelerinde bu SO2 miktarı 0-6 ppm arasında değişmiştir. Açıklık bulunmayan torbadaki 'Red Globe' ve 'Alphonse Lavallée' üzüm çeşitlerinin tanelerinde depolama süresinin ilerlemesiyle renk değişikliği, yumuşama, fenol miktarında azalış, SO2 miktarında artış ve buna bağlı olarak SO2 zararında artış, beğeni puanlarında düşüşler gözlenmiştir. Aynı çeşitlerin ‰2 açıklık bulunan torbalardaki üzümlerinde ise salkımlarında esmerleşme puanları daha yüksek bulunmuştur. Torba üzerindeki açıklıkların 'Sultani Çekirdeksiz' üzüm çeşidinde diğer çeşitlere göre etkileri daha sınırlı olmuştur. Sonuçlar, 'Red Globe' ve 'Alphonse Lavallée' üzüm çeşitlerinin uzun süreli depolamada (4 ay) ‰1, 'Sultani Çekirdeksiz' üzüm çeşidinde ‰0.5 açıklıklara sahip torbalarda daha başarılı bir şekilde depolanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of different openings in 'Sultani Seedless', 'Red Globe' and 'Alphonse Lavallée' grape varieties on the quality of grapes, sulfur dioxide damage, pathological and physiological disorders during storage. The grapes produced in Manisa were harvested in full maturity and placed in PE bags with ‰0 (control), ‰0,5, ‰1 and ‰2 apertures. After pre-cooling grapes in the case of SO2 generators were placed after the mouth of the bags were closed with clips. Grape fruits were stored at 0±0.5°C and 90-95% relative humidity for 4 months. SO2 concentration, weight loss, grain casting rate, determination of the breaking strength of the grain, fruit juice chemical analysis, total phenol content and antioxidant activity, sensory evaluations, caries development, SO2 content in the grains were examined and the results were evaluated. At the end of storage, the amount of SO2 detected in 'Sultani Seedless', 'Red Globe' and 'Alphonse Lavallée' grapes in PE bags with ‰0 apertures was determined as 11.16, 33.50 and 24.83 ppm, respectively. The amount of SO2 in grape grains in PE bags with ‰ 1 and ‰ 2 apertures ranged between 0-6 ppm. The color change, softening, decrease in phenol amount, increase in SO2 amount and consequently increase in SO2 loss and decrease in taste scores were observed in the storage 'Red Globe' and 'Alphonse Lavallée' grape varieties in the unspecified bag. The grapes of the same varieties in bags with ‰ 2 openings were found to have higher browning points in clusters. The effects of the openings on the bag were more limited in grape cultivar 'Sultani Seedless' than other varieties. The results showed that 'Red Globe' and 'Alphonse Lavallée' grape varieties could be stored more successfully in long-term storage (4 months) ‰ 1, 'Sultani Seedless' grape variety ‰ 0.5 openings.