Nonlinear reduced order modeling of bolted joints
Cıvatalı bağlantıların indirgenmiş doğrusal olmayan modeli
  1. Tez No: 595896
  2. Yazar: GÖKHAN KARAPISTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yapısal sistemlerin çoğu cıvatalı bağlantılar kullanılarak monte edilir. Bu nedenle, cıvatalı bağlantı içeren modeller montajlı sistemin davranışını tahmin etmek için kritik öneme sahiptir. Literatürde yaylı ve yaylı unsurlardan oluşan birkaç doğrusal cıvatalı bağlantı modeli vardır. Tüm sistemin rezonans frekansını yeterli bir doğrulukla tahmin edebilmelerine rağmen, doğrusal cıvatalı bağlantı modelleri, monte edilmiş sistemin temas ara yüzündeki sürtünmeden kaynaklanan sönümlendirmeye yaklaşmak için yetersizdir. Öte yandan, literatürde sürtünme kaynaklı sönümleme davranışını hesaba katan 3 boyutlu temas modellerini kullanan doğrusal olmayan cıvatalı eklem modellerine örnekler vardır. Fakat, yapıların yüksek kalitede 3 boyutlu temas modelleri kullanılarak birçok cıvatalı bağlantıyla modellenmesi çok zaman alır. Bu nedenle, yeterli hassasiyete sahip indirgenmiş cıvatalı bağlantı modellerine ihtiyaç vardır. Bu tez çalışmasında, cıvatalı bağlantıların frekans alanındaki modellenmesi için bir yöntem tanıtılmıştır. Bağlantı modeli, her biri paralel olarak birkaç kuru sürtünme elemanları tarafından oluşturulan ve temas yüzeyi üzerinde bulunan mikro kayma sürtünme elemanlarından oluşur.
Özet (Çeviri)
Most of the structural systems assembled by using bolted joints. Therefore, bolted joint models have a critical importance to estimate the behavior of the overall assembled system. There are several linear bolted joint models, which consist of spring and dashpot elements in literature. While they can estimate the resonant frequency of the overall system with a sufficient accuracy, linear bolted joint models are inadequate for approximating the damping, which arises from the friction in the contact interface of assembled system. On the other hand, there are examples of nonlinear bolted joint models, which utilize 3D contact models to account for the frictional damping behavior in the literature. However, modeling the structures with many bolted joints by using high fidelity 3D contact models is very time consuming. Therefore, reduced order bolted joint models with sufficient accuracy are in need. In this thesis, a method for modeling bolted joints in frequency domain is introduced. The joint model consists of microslip friction elements each one of which is constructed by several dry friction elements in parallel and located at the contact interface.