New generation industrial designers' motivational drivers towards engagement with professional industrial design organizations in turkey
Yeni nesil endüstriyel tasarımcıların mesleki örgütlenmeye karşı motivasyon ve beklentileri
- Tez No: 595926
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY FATMA HASDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezin amacı yeni jenerasyon endüstriyel tasarımcıların mesleki örgüt üzerine motivasyon kaynaklarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparken endüstriyel tasarımcıların mesleki örgüte üyelik süreçlerindeki motivasyon değişimlerinin anlaşılması da öneme sahiptir. Bunu yapmak için 35 yaş altı ve mesleki örgüt tecrübesi olan endüstriyel tasarımcılarla online anket ve yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nitel bir yaklaşımla yapılan veri analizi sonucunda, bu tez iki ana başlıkta sonuca ulaşmıştır; motivasyonun kişisel boyutu ve örgütsel boyutu.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to explore the source of new generation industrial designers' motivation towards professional organizations related to industrial design. While doing so, understanding the changes in their motivation during the membership and the reason behind these changes is also important. To do so, questionnaire and semi-structured interviews were conducted with industrial designers who have professional organization experience and are under 35 years old. After qualitative data analysis, the thesis revealed two main conclusions under two titles; personal aspects of motivation and organizational aspects of motivation.