The character and displacement of Adıyaman fault (Southeast Anatolia): Evidence from subsurface data
Adıyaman fayının karakteri ve atım miktarı (Güneydoğu Anadolu): yeraltı verileri kullanılarak
  1. Tez No: 595927
  2. Yazar: BAYRAM ALPER DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Güneydoğu Anadolu Adıyaman bölgesinde TPAO tarafından atılan 5 adet 2B sismik kesitin yapısal yorumu yapılmıştır. Bu kesitler 5 adet kuyunun stratigrafik logları ile kalibre edilmiştir. Bu çalışma, daha önce tanımlanmamış bir fayın keşfedilmesine neden olmuştur, bu faya Şambayat Fayı adı verilmiştir. Bu fay, Bozova Fayı ve bölgedeki bir kaç fay ile parallel, kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu yapılardır. Kretase yaşlı Sayındere ve Karababa Formasyonlarının yapısal haritaları çizilmiş ve çökelimlerinin Şambayat Fayı ile kontrol edildiği görülmüştür. Bu nedenle, Şambayat Fayının Kampaniyen'de etkin olduğu, Orta Eosen-Oligosen'de etkisinin durduğu önerilmiştir. Şambayat Fayı'nın bölümleri Adıyaman Fayı tarafından kesilip ötelenmiştir. Bu bölümleri Adıyaman Fayının her iki yanında eşleştirdiğimizde, Adıyaman Fayının, atım miktarı 4400m. olan, sol atımlı bir fay olduğu ortaya çıkmaktadır. Şambayat Fayı genç sedimanlar tarafından örtülmektedir ve yüzeyde herhangi bir aktivitesi gözlenilmemektedir. Bu nedenle, dikkatli bir şekilde yapılmış sismik yorum, haritada görülemeyen fakat bölgedeki jeolojik evriminde önemli etkileri olabilen gömülü yapıları tanımlayan kullanışlı bir metoddur.
Özet (Çeviri)
Structural interpretation of five 2D seismic sections acquired by TPAO is carried out in the Adıyaman region of Southeast Anatolia. The sections are geological calibrated with stratigraphic logs of five boreholes. This study has resulted in the discovery of a previously undefined fault, herein named as Şambayat Fault. The fault is a NW-SE-trending structure that parallels the Bozova Fault and comprises several parallel fault segments. The structural maps of Cretaceous Sayındere and Karababa formations are also prepared and suggest that their sedimentation was controlled by the Şambayat Fault; it is therefore suggested that the Şambayat Fault was active during at least Campanian and because it appears not affecting the Middle Eocene-Oligocene Gaziantep Formation, its activity ceased by then. The segments of the Şambayat Fault is cut and displaced by the Adıyaman Fault. The correlation of these segments on either side of the Adıyaman Fault indicates a total sinistral displacement of about 4400 m. The Şambayat Fault is buried beneath younger sediments and has no surface expression suggesting its activity. Therefore, careful interpretation of seismic sections would be a useful method to identify and map buried structures that may have important implications on the geological evolution of a given region.