Determination of the best drying conditions for gelatin based candies
Jelatin bazlı yumuşak şekerlerin kurutma koşullarının optimizasyonu
- Tez No: 595925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL MECİT ÖZTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Jelatin bazlı şekerlerde en önemli kalite sorunları çoğunlukla su kaybından kaynaklanan sertleşme problemi, erime ve yapışma problemleridir. Paket içerisinde yapışık ürün, sertleşmiş şeker bu problemlerle ilgili alınan tüketici şikayetlerine örnek verilebilir. Şekerleme ürünlerinde tüketici beklentisini karşılayabilmenin en önemli koşulu nem dengesinin korunmasıdır. Jelatin bazlı yumuşak şekerlerde, nem dengesinin sağlandığı en önemli proses adımı fırın kurutma ve şartlandırma adımlarıdır. Üreticiler, farklı gramajlardaki ürünlerde aynı kurutma sürelerini kullanırlar. Ancak, kurutma sürelerinin aynı olması ürünlerde beklenmedik değişikliklere sebep olabilir. Projenin asıl amacı, şekerlemelerin istenilen yapıya ulaşılması için gereken minimum düzeydeki kurutma ve şartlandırma sürelerinin belirlenmesidir. Bu projede fırında kurutma zamanı (12,16,20,24 saat), şartlandırılmış odada bekleme süresi (0,24,48,72 saat) ve birim ağırlık (2.5 g, 3 g, 6 g) takip edilen değişken parametrelerdir. TPA (Doku Profil Analizi), nem analizi, su aktivitesi, TD-NMR, toplam kuru madde analizleri yapılarak bu değişken parametrelerin birbiri üzerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In gelatin-based candies, consumers prefer hard and less sticky products. Stickiness and melting of the candies and hardening observed in the packages can bring out many consumer complaints. In order to serve desirable products to the consumers, stability of the moisture content during the shelf life is a significant parameter. And moisture content is controlled through the drying and conditioning step in candy manufacturing. Manufacturers usually use the same drying times for the candies of different weight that are produced for different consumer groups. And the same drying times could lead to some undesirable changes in the products. In this study, the objective was to determine the best drying and conditioning times for achieving the desired quality for jelly candies of different weights. Drying time (12, 16, 20, 24 h) in oven, conditioning time (0, 24, 48, 72 h), unit weight of the candies (2.5 g, 3 g, 6 g) were the variable parameters investigated. Physical parameters of the candies affected by the drying and conditioning time were investigated. For the candies, TPA (Texture Profile Analysis), moisture content, water activity, total soluble solid content (TSS), TD-NMR relaxometry experiments were performed.