Yulaf çeşit ve genotiplerinin ordu ili ekolojik koşullarında verim, verim öğeleri ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination to effect of oat varieties and genotypes; yield, yield components and quality characteristics for ordu ecological conditions
  1. Tez No: 595928
  2. Yazar: ARZU TOPKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma Ordu ekolojik koşullarında bölgeye uygun yulaf çeşitlerinin belirlenmesi amacıyla 2017-2018 yetiştirme sezonunda Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada 3 adet tescilli yulaf çeşidi (Yeniçeri, Kırklar ve Kahraman) ve 13 adet genotip materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada protein, yağ, nişasta, lif, kül ve kavuz oranı ile birlikte bitki boyu, m² deki salkım sayısı, salkım gösterme süresi, salkım boyu, salkımda başakçık sayısı, salkımda tane sayısı, salkımda tane ağırlığı, bin tane ağrılığı, tane verimi, hasat indeksi ve salkım gösterme süresi özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda yulaf çeşitlerinin bitki boyu 68.16-97.96 cm, bitkide salkım boyu 16.50-22.03 cm, salkımda başakçık sayısı 25.16-47.00 adet, salkımda tane sayısı 49.90-92.73 adet, salkımda tane ağırlığı 2.08-3.72 g, bin tane ağırlığı 35.12-44.80 g, kavuz oranı %6.58-%11.38, tane verimi 463.27-846.38 kg/da, protein oranı %14.16 - %15.47, yağ oranı %6.76-%8.24, nişasta oranı %42.95-%50.07 ve kül oranı %2.43-%3.00 aralıklarında buşunmuştur. Tane verimi sonuçlarına göre verim değerleri yüksek Genotip 12 (846.38 kg/da), Genotip 7 (775.44 kg/da) ve Genotip 13 (739.16 kg/da) olan genotiplerin Ordu bölgesinde ekim için uygun bulunmuştur. Kalite özellikleri açısından ise Genotip 11'den en düşük kavuz oranı (%6.58) elde edilirken, protein oranında Genotip 13 (%15.47), Genotip 9 (%15.39) ve Genotip 11 (%15.36), yağ oranı bakımından Genotip 2 (%8.24) ve Kahraman çeşidi (%8.16), nişasta oranı bakımından Genotip 3 (%50.07) ve Genotip 1 (%49.89) olarak ilk sırada yer almışlardır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out with 3 replications according to Randomized Blocks Experimental Design in 2017-2018 gowing season in order to determine oat varieties suitable for the region under Ordu ecological conditions. In this research, 3 registered oat varieties (Yeniçeri, Kırklar and Kahraman) and 13 genotypes were used as material. In the research, protein, fat, starch, fiber,ash and globular ratio,together with plant height, clusters per m2, , clustering time, clusters length, spikelets in clusters, grains in clusters, grain weight in clusters, thousand grain weight, grain yield, harvest index and clustering time characteristics were invetigated. Results of the research was found in these ranges; plant height 68.16 - 97.96 cm, plant cluster length 16.50 - 22.03 cm, spikelets in cluster 25.16 - 47.00 pieces, grains in cluster 49.90 - 92.73 pieces, grain weight 2.08 - 3.72 gr, thousand grain weight 35.12 - 44.80 gr, glume ratio 6.58% - 11.38%, grain yield 463.27 - 846.38 kg / da, prptein ratio 14.16% - 15.47%, fat ratio 6.76% - 8.24%, starch ratio 42.95% - 50.07%, ash ratio 2.43% - 3.00%. Highest yield values according to grain yield results, genotype 12 (846.38 kg / da), genotype 7 (775.44 kg / da) and genotype 13 (739.16 kg / da) were found suitable for in Ordu region. In terms of quality characteristics, genotype 11 had the lowest glume ratio (6.58%), while protein ratio genotype 13 (15.47%), genotype 9 (15.39%) and genotype 11 (15.36%), fat ratio genotype 2 (8.24%) and Kahraman (8.16%), starch ratio genotype 3 (50.07%) and genotype 1 (49.89%) took the first place.