Life cycle assessment (LCA) of different concrete mixtures and an application in a green building
Farklı beton malzemelerin yaşam döngüsü analizi (YDA) ve bir yeşil binada uygulanması
  1. Tez No: 595954
  2. Yazar: ELİF TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 410
Özet
Beton küresel ölçekte en çok kullanılan yapı malzemesidir. Temel olarak çimento, agrega, su ve katkı malzemelerinden oluşan beton için üretim aşamasında yüksek miktarda hammadde ve enerji gerekmektedir. Bu durum da yapı sektörü için sürdürülebilir kalkınma açısından önemli ölçüde çevresel endişeye sebep olmaktadır. Bu nedenle, özellikle son yirmi yılda, beton üretimi için yapılan çevresel etki değerlendirme çalışmaları önem kazanmaktadır. Beton üretim aşamalarının hayat boyu- beşikten mezara- tüm etkilerini değerlendirebilmek için kullanılan en etkili ve yaygın metot Yaşam Döngüsü Analizi (YDA)'dir. Çimento ve doğal agreganın sırası ile endüstriyel yan ürünler ve geri dönüşümlü agrega ile ikame edilmesi sonucu üretilen yeşil beton karışımlarının da çevresel etkilerinin değerlendirilmesi için çok sayıda YDA çalışması yürütülmektedir. Bu çalışmada, çeşitli yeşil beton karışımlarının YDA metodu kullanılarak çevresel etkilerinin analiz edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, uçucu kül, yüksek fırın cürufu, silika dumanı, doğal puzolan ve kireç taşı tozu gibi ilave çimento benzeri malzemeler ve/veya geri dönüşümlü agrega ile çok değişkenli kombinasyonlar yapılarak oluşturulmuş olan 21 adet yeşil beton karışımının beşikten kapıya YDA incelemesi yapılmıştır. Bu çalışmaya ek olarak, oluşturulan yeşil beton karışımları Türkiye'deki Leadership in Energy and Environment (LEED) değerlendirme sistemi tarafından sertifikalandırılmış bir yeşil bina için yürütülen YDA çalışmasına entegre edilerek betonun çevresel etkileri beşikten mezara analiz edilmiştir. Yapılan YDA çalışmalarında SimaPro yazılımı ve CML etki değerlendirme metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most utilized building materials on a global scale. Raw materials and energy are required in high quantity for the production phase of the concrete which mainly consists of cement, aggregate, water and admixtures. This causes significant environmental concern for the sustainable development of the building sector. Therefore, environmental impact assessment studies conducted for concrete production are gaining importance, over the last two decades. Life Cycle Assessment (LCA) is the most effective and widespread method used to assess the impacts of the concrete production phases over their entire life from cradle to grave. Numerous LCA studies have been conducting to evaluate the environmental impacts of the green concrete mixtures produced by substituting the cement and natural aggregate with industrial by-products and recycled aggregate, respectively. In this study, it is aimed to analyze the environmental impacts of several green concrete mixtures by means of LCA. For this purpose, cradle to gate LCA analyses was conducted for 21 green concrete mixtures constituted by using multivariate combinations with supplementary cementitious materials such as fly ash, blast furnace slag, silica fume, natural pozzolan and limestone powder and / or recycled aggregate. In addition, environmental impacts of concrete were assessed cradle to grave through integration of these constituted green concrete mixtures to the LCA study which was conducted for the green building that certificated by Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) rating system in Turkey. SimaPro software and CML impact assessment method was used in the LCA studies.