Köy yollarında sathi kaplama ile BSK yapımının fayda ve maliyet analizi 'Kütahya ili, Aslanapa ilçe merkezi – Altıntaş ilçe merkezi Grup köy yolu örneği'
Cost and profit analisis of bituminous warm mixture (BWM) manufacture by surface dressing 'Grup village road example of Kütahya city, Aslanapa district center-Altıntaş district center'
- Tez No: 595957
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR GÖKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Geçmişten günümüze Türkiye'deki yolların büyük bir kısmı sathi kaplamalı yollardı. Hem yapım tekniğinin kolaylığı hemde yapım maliyetinin düşük olması açısından tercih edilen yöntem olmuştur. Fakat yapımı kolay olmasına rağmen çok çabuk bozuluyor olmasından kaynaklı bakım onarım masraflarıda fazlaydı. Bunun sonucu olarak sathi kaplamların yerine BSK' lı yolların yapılması tercih edilmiştir. Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) yapımına 1956-1957 yıllarında başlanılmıştır. Ülkemizdeki otomotiv endüstrisinin gelişimi ile karayoluyla yapılan yük ve yolcu taşımacılığını artmış olması BSK yol ihtiyacınıda beraberinde getirmiştir. Çalışma yapılan bu yolda ilk başta mevcut sathi kaplama yol liperlenerek asfalt yerinden sökülmüştür. Ardından 15 cm sıkışmış kalıklıkta (PMT) plent-miks temel serilmiş, bunun üzerine de 8 cm sıkıştırılmış kalınlıkta binder tabakası yapılmıştır. PMT ve binder tabakalarına elek analizi, asfalt betonu arazi yoğunluk deneyi vb. deneyler yapılmıştır. 20 senelik bir zaman diliminde yapılan bakım + onarım harcamaları hesaba katıldığında; Sathi Kaplamalı bir yolun göründüğü kadar makul olmadığı, hatta ve BSK' lı bir yol tipine göre daha fazla harcama yapıldığı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
A large part of the way the roads were surface coating in Turkey from past to present. It was the preferred method in terms of both the ease of construction technique and the low cost of construction. But although it was easy to make, it was too fast to repair the maintenance costs. As a result, instead of surface coatings, it was preferred to construct BSK roads. Bituminous Hot Mixture (MCC) construction started in 1956-1957. With the development of the automotive industry in our country and the increase in freight and passenger transportation by road, BSK has brought along the need for road. The existing surface coating of the roadwas first liquefied and removed from the asphalt site. Then, the plent-mix was laid on the basis of a 15 cm stuck-at-rest (PMT), and a binder layer of 8 cm in compressed thickness was laid on it. Various experimentssuch sieve analysis and asphalt concrete field density test as were carried outfor PMT and binder layers. When maintenance and repair expenses made in 20 years are taken into account, it has been revealed that a surface road is not as plausible as it is and that it costs more than a road type of BSK.