Mapping the spatial ideologies: the case of heki̇mhan mining settlement, Malatya
Mekansal ideolojilerin haritalanması: hekimhan maden yerleşkesi örneği, Malatya
  1. Tez No: 595961
  2. Yazar: NİHAL EVİRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA ALANYALI ARAL, PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, Malatya'nın Hekimhan ilçesindeki demir madenciliğinin mekânsal izlerini takip ederek, Türkiye'nin siyasi iktisadi tarihi ve ideolojik çerçevesi ile kurduğu diyalektik ilişkileri görünür kılmayı amaçlar. Cumhuriyet tarihi boyunca, demir çelik sektörünün ekonomi politik ilişkilerle ve ideolojik üstyapı öğeleri ile nasıl bağlantılar kurduğunu ve bunun mekâna yansımalarını inceleyen tez, kuruluş yıllarının Türkiye'de 1980 sonrası yaşanan neoliberal dönüşüm sürecine denk düşmesi nedeniyle diğer tesislerden ayrışan Hekimhan Maden Müesseseleri sosyal tesislerine odaklanır. Odak alan hakkında özgün ilişkileri açığa çıkarmayı denerken, yerin, sosyo-politik arka planı ile çakışmasını kavramsal haritalama ile görselleştirmeyi amaçlar. Haritalamanın fiziksel olan ile kavramsal olanı ilişkilendirme potansiyelini test eden çalışma, sonucunda alanın güncel durumu üzerinden kolektif üretim süreci ve mekansal üretimin sınırları hakkında yeni tartışmalara yol açmayı hedefler
Özet (Çeviri)
This thesis follows the spatial traces of iron mining in Hekimhan district of Malatya, aiming to make its dialectical relationship to the history of political-economy of Turkey and ideological framework visible. Within this scope, it examines how the iron and steel industry has been linked to political-economic relations throughout the history of the Republic and approaches ideological superstructure elements regarding their reflections on space. By focusing on social facilities of the Hekimhan Mining Institutions, it seeks the results of the establishment process corresponding to the neoliberal transformation processes taking place after 1980. While trying to reveal complex relations implicit in the case study area, it aims to visualize the overlapping of the space with its socio-political background through conceptual mapping. By doing this, the study examines the potential of mapping to associate the physical with the conceptual and ultimately, aims to open up new discussions about the collective production process and the limits of the production of space through the current state of the case studies area.