Bioclimatic interventions for reducing cooling energydemand in hot and humid climates
Sıcak ve nemli iklimlerde soğutma enerjisigereksinimlerini azaltmak için yapılan biyoiklimselmüdahaleler
- Tez No: 595962
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sanayi ve bilimdeki gelişmelerle birlikte , son yüzyılda nüfus da çarpıcı bir şekilde artmıştır. Bunun sonucu olarak, fosil yakıtlara dayanan kontrolsüz enerji tüketimi, dünyadaki iklim değişikliğinin temelini oluşturmaktadır. Aynı zamanda, mevcut yapıların ısıtılması ve soğutulması için harcanan enerji de ciddi miktarlara ulaşmıştır. Yapılarda ihtiyaç duyulan enerji miktarı, biyoiklimsel önlemler alınarak ve bina performans simülasyonları ile uygunlukları test edilerek azaltılabilir. Bu yöntemler kullanılarak, ampirik verilerin parametrik tasarım simülasyonları ile toplanması ve değerlendirilmesi sonucunda farklı iklimlerde farklı binalardaki farklı biyoiklimsel müdahalelerin/ özelliklerin uygulanabilirliği hakkında öngörüler elde edilebilir. Örnek olarak, binaların enerji performansına etki edecek müdahalelerin farklı kombinasyonlarıyla elde edilen tahminler, binaların iyileştirme çalışmalarını optimize etmede yardımcı olabilir. Bu yaklaşım, bina tasarımındaki parametrik değişikliklerin bina performans simülasyon çıktılarına göre yapıldığı bir tasarım süreci sağlamak için hayata geçirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, sıcak ve nemli iklimde bulunan Alanya belediye binasının, enerji performansının iyileştirmesinde kullanılacak en etkili pasif soğutma stratejilerini belirlemek, test etmek, kararlaştırmak ve uygulamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek adına, belediye binasına gidilip, yapının mevcut fiziki ve ısıl durumuyla ve yapıda kullanılan soğutma ekipmanlarıyla ilgili gözlemler yapılmıştır. DesignBuilder yazılımı ile binayı modellemek ve enerji performansını simüle etmek amacıyla, yapıyla ilgili bilgiler ve mimari çizimler toplanmıştır. Öncelikle, uygun biyoiklimsel müdahaleler ayrı ayrı yapıya entegre edilip, etkilerini gözlemlemek için simüle edilmiştir; ve son olarak da, en verimli sonucu veren müdahaleler, yapıda kullanılan soğutma enerjisini azaltmadaki etiklerini test etmek için bir araya getirilmişlerdir. Soğutma enerjisi talebini azaltmak için kullanılan biyoiklimsel müdahalelerin, binanın soğutulması için gereken enerjide %70,23 tasarruf sağladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While development of industry and science has been tremendous, population has also increased dramatically in the last centuries. As a consequence, unchecked consumption of energy mainly based on fossil fuels is the main culprit for triggering climate change worldwide. Meanwhile, an impressive amount of energy is being used for just cooling or heating the existing building stock. The need for energy can be reduced by adopting traditional bioclimatic measures that can be tested for their appropriateness through building performance simulations. To this end, collection and evaluation of empirical data through parametric design simulations can enable predictions about the adaptability and appropriateness of different bioclimatic interventions/features in different buildings in different climates. For instance, predictions about the impact of all or a combination of some interventions on energy performance of buildings may be helpful for optimizing the retrofit design. This approach was adopted to provide a design process where the parametric variations in the building design are made according to the building performance simulation outputs. The aim of this research was to determine, test, select and implement the most effective passive cooling strategies in retrofitting a local government building located in the hot and humid climate of Alanya, in Turkey. To realize this purpose, the municipality building was visited and observations were made regarding the current physical and thermal conditions and the cooling equipment used. The architectural drawings and relevant information were obtained in order to model the building and simulate it for its energy use, with the DesignBuilder software. Appropriate bioclimatic interventions were then integrated one by one and simulated for their impacts; and finally, the most efficient ones were integrated together to test their combined effect in reducing the cooling energy used. It was determined that by using bioclimatic measure to reduce the cooling energy demand, it was possible to achieve 70.23% savings in energy required to cool the building.