Fotoğraf çekme amaçlı seyahatlere ilişkin motivasyonların belirlenmesi
Determination of motivations related to photography travel
- Tez No: 595983
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Turizm, Performing and Visual Arts, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Fotoğrafçılık, 21. yüzyılın başlarından itibaren teknoloji ile beraber önemini artırmış ve insanların odak noktası haline gelmiştir. Serbest zamanlarını değerlendirmek isteyen kitleler, teknoloji ile birlikte önemli bir alternatif faaliyet alanına kavuşurken, fotoğraf çekmek önemli bir seyahat motivasyonu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, fotoğraf çekme motivasyonu ile seyahat etme olgusunu fotoğraf çekme amacıyla seyahate çıkan kişiler üzerinden analiz etmektir. Çalışmada, fotoğrafçılıkla uğraşan, fotoğraf amaçlı seyahatlere katılan ve fotoğrafçılıkla ilgili etkinliklerde bulunan veya bulunmuş olan 93 bireyden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler elde edilerek, betimsel analiz yöntemi ile bulgular ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular incelendiğinde ise, turizm motivasyonu olarak fotoğrafçıların/katılımcıların bireysel veya gruplar halinde rekreasyonel motivasyonları için fotoğraf çektikleri, bu fotoğrafları da çevreleri ile yoğun olarak paylaştıkları ve sadece fotoğraf çekebilmek amacıyla seyahat ettikleri görülmüştür. Turistlerin seyahatleri için destinasyon seçimlerinde etkili olan esas unsur fotoğraf çekmeye uygun alanların bulunmasıdır. Fotoğraf çekmek için bir yerden bir yere seyahat eden bireylerin, yöresel yemek ve içecekleri deneyimlemek, yöresel ürünleri satın almak gibi çeşitli turizm etkinliklerinde de bulunduğu gözlemlenmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin demografik özellikleri ile etkinliğe katılım oranları arasında da benzerlikler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 21st century, photography has increased its importance along with technology and has become a focused focus. Taking a pioneering alternative field of activity with its empty kits, wide masses and technology, taking photographs has become an important travel motivation. The aim of this study is to analyze the phenomenon of traveling with taking photos by approaching the journey through taking photographs. In this study, the data obtained from 93 individual semi-structured interview techniques related to photography-related activities, photography-related activities, dealing with photography, were obtained with descriptive analysis. When the findings are examined, it is seen that as a tourism motivation, the photographers / staff take photographs for the recreational motivations of the standard or special situations, they share these photographs intensively with their surroundings and travel only for photographing. Essential in the choice of travel destination. Individuals traveling from place to place to take photographs, to experience local food and drinks, as well as to buy local products. The demographic characteristics of the individuals for the study and their similarities were determined according to the activity.