Türk, Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşlarının Çanakkale savaşı algıları
The perception of the citizens of Turkey, Australia and New Nealand on the Dardananelles battle
  1. Tez No: 595984
  2. Yazar: GAMZE KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çanakkale Savaşı'na katılan milletlerin bu savaşla ilgili algılarını öğrenmektir. Araştırmada nitel araştırma modeli olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma günü etkinlikleri kapsamında törene katılan Türkler ve 25 Nisan günü Türkiye'ye Şafak Ayini düzenlemeye gelen Yeni Zelanda ve Avusturalya vatandaşları ile yapılmış görüşme verileri ile yapılmıştır. Katılımcıların Çanakkale Savaşı algılarını öğrenmek için yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Araştırmaya katılan farklı yaş grubu ve meslek grubu katılımcılardan Türklerin (15 kişi) tekrar Çanakkale Savaşı gibi bir savaş olması durumunda bu savaşa katılacakları belirlenmiştir. Araştırmaya katılan farklı yaş grubu ve meslek grubu katılımcılardan Yeni Zelanda ve Avusturalya vatandaşlarından (15 kişi) tekrar Çanakkale Savaşı gibi bir savaş olması durumunda böyle bir savaşın olmamasını temenni ederek katılacakları belirtenlerin yanı sıra şu anki savaş algısı ile o zamanki savaş algısı arasında farklar olduğu için bilmiyorum diyenler olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to learn the perceptions of the nations participating in the Gallipoli War. In the study, semi-structured interview technique which is a qualitative research model was used. Research, 18 March Çanakkale Martyrs who attended the ceremony scope Memorial day events Turks and 25 April to edit Dawn of the month to Turkey from New Zealand and an interview with Australian citizens have been made as a result. A semi-structured interview form was applied to learn the participants' perceptions of the Battle of Çanakkale. It was determined that Turks (15 people) from different age and occupational groups participating in the research would participate in the war if there was a war like Çanakkale again. Among the participants of different age and occupational groups who participated in the study, New Zealand and Australian citizens (15 people) wished that there would be such a war in case of a war like the Dardanelles War. there have been leftovers.