Akis mecmuasına göre Türkiye'de siyasi, iktisadi, kültürel hareketlilik ve değişimler (1954-1967)
Political, economic, cutural mobility and changes according to akis magazine (1954-1967)
  1. Tez No: 595993
  2. Yazar: HATİCE SİNEM HÜROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Akis Dergisi 2 Mayıs 1954 seçimlerinin hemen akabinde 14 Mayıs 1954 tarihi itibariyle yayın hayatına başlamıştır. Metin Toker yönetiminde 1954-1967 yılları arasında varlık gösteren Akis Mecmuası toplumsal hayatı ilgilendiren hemen her konuya değinmiş, Türkiye'nin ilk siyasi haber dergisidir. Yayın hayatının başlangıcında tarafsız bir anlayışla hareket eden dergi, devam eden süreçte Demokrat Partiyi eleştirmeye başlamış ve eleştirilerin dozu giderek sertleşmiştir. Bu eleştiri ve karşıt yorumlamalar 27 Mayıs 1960 ihtilaline kadar sürmüştür. Muhalif tutumunu 27 Mayıs sonrasında da sürdüren Akis'in yayın hayatı 1967 yılına kadar devam etmiş ve yayımlandığı süre içerisinde zaman zaman süreli olarak kapatma cezaları da almıştır. Çalışmamızda Akis Mecmuasına göre 1954-1967 yılları arasında Türkiye'de siyasi, iktisadi ve kültürel hareketlilik ve değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Akis Magazine was first published in 14th May, 1954 just after the elections of 2nd May, 1954. Akis Magazine published under the direction of Metin TOKER between 1954 and 1967 was the first political news magazine in Turkey covering almost every issue related to social life. The magazine made news with the objective perspective in the beginning, however in the ongoing process, it began to criticize the Democratic Party and increased the level of criticism gradually. These criticisms and opposing reviews lasted until the military coup of 27th May, 1960. Akis, continuing its dissident position after 27 May, continued its publishing life until 1967 and it also received occasional closure penalties from time to time during its publication. In our study, political, economic and cultural mobility and changes in Turkey between 1954 and 1967 were examined according to Akis Magazine.