Türkiye'de 1980 sonrası uygulanan istikrar programlarının vergi politikaları açısından değerlendirilmesi
Evaluation tax policy of the stabilization programs implemented in 1980 after Turkey
- Tez No: 595992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR LÜTFÜ EJDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmada, öncelikle istikrar politikalarının amaçları, araçları, teorik yaklaşımları ve türleri incelenmiş, Türkiye'de 1980 yılından günümüze kadar uygulanmış olan istikrar programları, uygulamaya konulma nedenleri, amaçları, kapsamları ve uygulama sonuçları çeşitli göstergelerle değerlendirilmiştir. Sonrasında uygulanan istikrar programları, vergi politikaları açısından incelenmiş, bu politikalar önce vergi mevzuatı bazında, daha sonra sırasıyla dolaylı-dolaysız vergiler, vergi yükü, gelir, kurumlar, katma değer, özel tüketim ve servet vergileri AB ve OECD ülke verileriyle çizelgeler yardımıyla karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Vergi gelirlerinin toplam gelirler içindeki payı, konsolide bütçe gelirlerinin ve harcamalarının GSMH'ya oranları incelenerek vergisel gelişmeler değerlendirilmiştir. Son olarak 2018-2020 döneminde uygulanacak vergilemeyle ilgili temel politika önceliklerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly the objectives, tools, theoretical approaches and types of stabilization policies were investigated, stability programs applied in Turkey after 1980 to this day, their reasons of implementation, objectives, scopes and results were evaluated using various indicators. Afterwards, the applied stability programs were examined in terms of their tax policies, these policies were evaluated firstly on the basis of tax legislation, then by comparing the direct-indirect taxes, tax burdens, incomes, institutions, value-added taxes and wealth taxes with the EU and OECD countries' data with the help of tables. Taxational developments were evaluated by investigating the share of tax income within the total income and the ratios of consolidated budget incomes and expenditures to the GDP. Finally, the main political priorities of the taxation which is to be implemented during the 2018-2020 period were mentioned.