Bazı 2-aminotiyazol türevlerinin etkisinde glutatyonredüktaz aktivitesindeki değişimlerin belirlenmesi
Determination of glutathione reductase activitychanges in exposed to some 2-aminothiazole derivatives
  1. Tez No: 596006
  2. Yazar: EMİNE EROĞLU ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, ekmek mayası (Saccharomyces cerevisiae) glutatyon redüktazı (GR) üzerine bazı 2-aminotiyazol türevleri olan 4,4'- (disülfandilbis(metilen)) bis (tiyazol-2-amin) dihidroklorür (DMTA) ve 2-amino-4- (klorometil) tiyazol hidroklorür (ACT)'in olan etkileri incelenmiştir. GR enzimi, 0 dan 500 ppm'e değişen 2-aminotiyazol türevleri derişimlerine maruz bırakılmıştır. DMTA derişimlerinin artışı ile GR aktivitesinde nisbi bir düşüş gözlemlenmiştir ACT derişimlerinin artışı ile GR aktivitesinde önemli bir istatiksel değişimin olmadığı gözlemlenmiştir (p>0.05). Sonuç olarak, disülfit köprüsü içeren DMTA, GR üzerine nisbi inhibisyon yapmış, disülfit köprüsü içermeyen ACT ise GR üzerine inhibisyon yapmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of some 2-aminothiazole derivatives such as 4,4'- (disulfanediylbis(methylene)) bis(thiazol-2-amine) dihyrochloride (DMTA) and 2- amino-4-(chloromethyl)thiazole hydrochloride (ACT) on glutathione reductase (GR) from baker's yeast (Saccharomyces cerevisiae) were investigated. The GR enzyme was exposed to 2-aminothiazole derivatives concentrations ranging from 0 to 500 ppm. There was a relative decrease in GR activity with the increasing of DMTA concentrations. It was observed that there was no significant statistical change in GR activity with increasing ACT concentrations (p>0.05). As a result, DMTA containing disulfide bridge had relative inhibition on GR, ACT without disulfide bridge did not inhibit GR.