Bazı 2-(4-(1-sübstitüebenzimidazol-2-il)tiyazol-2-ilamino)-4-ariltiyazol türevlerinin sentezlenmesi, yapılarının aydınlatılması ve Lepidium sativum L. tohumları üzerinde herbisit etkilerinin araştırılması
Synthesis and characterization of some novel 2-(4-(1-substitutedbenzimidazole-2-yl)thiazole-2-ylamino)-4-arylthiazole derivatives and investigation of their herbicide effects on the seeds of Lepidium sativum L.
- Tez No: 425758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KAYAĞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Ziraat, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tarımsal alanlarda sıkıntıya yol açan allelopatik bitkilerle mücadele için kullanılan herbisitler iyi tarım ürünleri elde edebilmek için oldukça önemlidir. Bu amaçla fitotoksik etkileri incelenmek üzere bir seri özgün bileşik sentezlenecektir. Hedeflenen bileşiklerin sentezine geçmeden önce arilasetil bromür türevleri, içerdiği sübstitüentlere göre pek çok değişik yolla sentezlenecektir. Bu başlangıç bileşikleri en son basamakta türevlendirme sırasında kullanılacaktır. Bunun yanı sıra ana başlangıç maddesine ulaşmak için bir seri reaksiyon arka arkaya yapılacaktır. Bunun için öncelikle 2-asetilbenzimidazol pek çok basamakta elde edilecektir. Sonrasında ikinci konumundan bir 2-aminotiyazol halkası kapatılacaktır. Bu bileşiğin amino grubu tiyoüreye çevrilecektir. Tüm bu adımlardan sonra hedeflenen bileşiklere ulaşmak için gerekli başlangıç maddeleri elde edilmiş olacaktır. Sonrasında diğer başlangıç maddeleri yardımıyla yeni bir tiyazol halkası oluşturularak hedeflenen bileşikler sentezlenecektir. Elde edilecek hedef bileşikler olan 2-(4-(1-Sübstitüebenzimidazol-2-il)tiyazol-2-ilamino)-4-ariltiyazol türevleri tamamen özgün olup, yapıları, elementel analiz, IR, NMR ve MS spektral verileri yardımıyla aydınlatılacaktır. Elde edilen bileşikler, biyolojik aktivitelerinin incelenmesi için Lepidium sativum L. (tere) tohumları ile test edilecektir. Bu testin sonucunda bileşiklerin fitotoksik etkileri bulunacak ve bu sonuçlar, piyasada kullanılan uygun bir herbisit ile kontrol edilecektir.
Özet (Çeviri)
Herbicides used to fight with allelopathic plants causing harmful effect in agricultural lands are very important to obtain good agricultural products. For this aim, a series of original compounds will be synthesized to investigate phytotoxic effects. Some arylacetyl bromide derivatives will be synthesized by many different steps according to substituent before the syntheses of target compounds don?t start. These starting compounds will be used for derivatization studies in the final step. Besides, a series of reactions will be applied back to back to attain main starting compounds. For this, firstly, 2-acetylbenzimidazole will be obtained with many steps. After, it will be condensed 2-aminothiazole ring from second position of benzimidazole. After, the amino group will be transformed to thiourea. After all these steps, the whole need starting materials will have been synthesized to attain the desired target compounds. Finally, the arylacetyl bromide derivatives which are starting compounds and main starting compounds will be reacted each other and formed new thiazole rings thus, target compounds will be synthesized. Finally, 2-(4-(1-Substitutedbenzimidazole-2-yl)thiazole-2-ylamino)-4-arylthiazole derivatives to be synthesized as target compounds are absolutely original compounds so their structures will be elucidated by using elemental analysis; IR; NMR; MS spectral data. Synthesized compounds will be tested on seeds of Lepidium sativum L. (cress) to study of biological activities. Consequently, it will be reported phytotoxic effects of the compounds and the results will be checked with a suitable commercial herbicide.