Development of new methods for the synthesis of five-, six- and seven-membered heterocyclic compounds
Beş, altı ve yedi üyeli heterohalkalı bileşiklerin sentezi için yeni metotların geliştirilmesi
- Tez No: 596011
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ZORA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Önemli tıbbi özellikleri ve biyoaktif bileşiklerin tasarım ve sentezinde eşsiz bir yere sahip olmalarından dolayı heterohalkalı bileşiklerin sentezi organik kimyacılar arasında önemli bir araştırma alanı olmuştur. Bu bakımdan, N-proparjilik β-enaminonlar uygun reaktifler ile tepkimeye girdiklerinde çeşitli heterohalkalı bileşikleri üretebildikleri için değerli ara ürünler olarak kabul edilmektedirler. Bu çalışmada, farklı heterohalkalı bileşikler sentezlemek için, N-proparjilik β-enaminonların yeni reaktivite özellikleri araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, N-proparjilik β-enaminonların elektrofilik halkalaşmasıyla 5-iyodopiridinler hazırlanmış ve sonrasında boronik asitler kullanılarak Suzuki-Miyaura kenetlenme tepkimesi ile 5-arilpiridinlerin sentezi incelenmiştir. İkinci olarak, 2-ferrosenilpiridinlerin sentezi için tek kapta gerçekleşen kolay bir metot geliştirilmiştir. α,β-Alkinik ketonlar ile proparjilamin tepkimeye girdiğinde tepkime ortamında N-proparjilik β-enaminonları oluşturmakta, bunlarda bakır(I) klorür varlığında elektrofilik halkalaşmasına girerek 2-ferrosenilpiridin türevlerini üretmektedir. Üçüncü olarak, spiro-2H-pirollerin sentezi için etkili bir yöntem geliştirilmiştir. Bunun için ilk olarak, 1-etinilsiklohekzilamin'in α,β-alkinik ketonlarla tepkimesi sonucu spiro grubu içeren N-proparjilik β-enaminonlar hazırlanmış ve sonrasında sezyum karbonat varlığında nükleofilik halkalaşma ile spiro-2H-pirol türevlerinin oluşum tepkimeleri araştırılmıştır. Buna ek olarak, spiro grubu içeren N-proparjilik β-enaminonlar, aril iyodürler kullanılarak daha da türevlendirilmiştir. Sonrasında, türevlendirilmiş β-enaminonlar, sezyum karbonat ile nükleofilik halkalaşma tepkimesine sokularak iki karbonil grubu içeren spiro-2H-piroller elde edilmiştir. Son bölümde ise, spiro-1.4-oksazepinlerin sentezi için farklı bir yaklaşım tarzı araştırılmıştır. Spiro grubu içeren N-proparjilik β-enaminonlar, çinko iyodür ve gümüş hekzafloroantimon varlığında tepkimeye sokulduklarında spiro-1,4-oksazepin türevleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthesis of heterocyclic compounds has become an important area among organic chemists since they occupy a unique position in the design and synthesis of novel biologically active agents that exhibit noteworthy medicinal activities. In this regard, N-propargylic β-enaminones have been recognized as valuable substrates in synthesis because they afford a variety of heterocyclic compounds upon treatment with proper reagents. In this study, new reactivity patterns of N-propargylic β-enaminones were investigated in order to synthesize different heterocyclic compounds. Accordingly, in the first part of study, 5-iodopyridines were prepared by electrophilic cyclization of N-propargylic β-enaminones, and then their Suzuki-Miyaura coupling reaction with boronic acids were investigated to afford 5-aryl-substituted pyridines. Secondly, a facile one-pot method for the synthesis of 2-ferrocenylpyridines has been established. The reaction of α,β-alkynic ketones with propargylamine produced N-propargylic β-enaminones in situ, which, in the presence of copper(I) chloride, have underwent electrophilic cyclization to furnish 2-ferrocenylpyridine derivatives. Thirdly, an efficient method for the synthesis of spiro-2H-pyrroles has been developed. When reacted with 1-ethynylcyclohexylamine, α,β-alkynic ketones produced cyclohexane-embedded N-propargylic β-enaminones, which, upon treatment with cesium carbonate, yielded spiro-2H-pyrrole derivatives via nucleophilic cyclization. In addition, cyclohexane-embedded N-propargylic β-enaminones were further functionalized with aryl iodides. Subsequently, when these arylated β-enaminones were exposed to cesium carbonate mediated nucleophilic cyclization, they produced spiro-2H-pyrroles with two carbonyl groups via further benzylic C-H oxidation. In the last part, a different approach have been employed for the synthesis of spiro-1,4-oxazepines. Upon treatment with zinc iodide and silver hexafluoroantimonate, cyclohexane-embedded N-propargylic β-enaminones produced spiro-1,4-oxazepines.