Derilerin korunmasında kullanılan tuzlardaki tuza toleranslı bakterilerin izolasyonu, karakterizasyonu, biyokimyasal özellikleri, antibiyotiklere karşı hassasiyetleri ve inaktivasyonu
Isolation, characterization, biochemical properties, antibiotic susceptibilities and inactivation of halotolerant bacteria in salt used in hide preservation
  1. Tez No: 596022
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BİRBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Deri endüstrisinde, tuzla koruma yöntemi derilerin mikrobiyal bozulmalarını önlemek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu koruma işlemine rağmen, tuzlanmış deriler farklı türlerde mikroorganizmaları içermektedir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, tuz örneklerindeki toplam tuza toleranslı bakteri sayısını incelemek, bu mikroorganizmaları geleneksel ve moleküler metotlarla karakterize etmek, biyokimyasal reaksiyonlarını, antimikrobiyal duyarlılıklarını (Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi) araştırmak ve doğru elektrik akım ile bu zararlı mikroorganizmaları inaktive etmekti. Türkiye'deki deri fabrikalarından toplanan 30 tuz örneğinin nem içerikleri % 0.90 ile 5.02 arasında, pH değerleri 6.23 ile 7.22 arasında, tuza toleranslı bakterilerin toplam sayıları 104 kob/g ile 106 kob/g arasında bulunmuştur. Fenotipik özelliklerine ve karşılaştırmalı 16S rRNA gen dizilerine göre en yakın filogenetik akrabaları ile oldukça yüksek benzerlik gösteren 83 tuza toleranslı izolat, Bacillus amyloliquefaciens, B.atrophaeus, B.halotolerans, B.licheniformis, B.mojavensis, B.paralicheniformis, B.pumilus, B.safensis, B.siamensis, B.subtilis, B.tequilensis, B.velezensis'e atanmıştır. Katalaz, proteaz, kazeinaz enzimleri, glikozdan, fruktozdan ve sukrozdan asit üretimi ve metiyonin kullanımı tüm izolatlarda saptanmıştır. İzolatlar selülaz, amilaz, β-galaktosidaz, oksidaz, üreaz, DNaz, lipaz, ksilanaz veya pullulanaz gibi farklı enzimleri üretmiştir. Tüm izolatlar çeşitli karbon ve amino asit kaynaklarını kullanmıştır. İzolatların % 76'sı 33 antimikrobiyal maddeye karşı inhibisyon zonu oluştururken izolatların % 24'ü 33 antimikrobiyal maddeye karşı inhibisyon zonu oluşturmamıştır. Antimikrobiyal maddelerin bazılarından etkilenmeyen proteolitik, lipolitik Bacillus izolatları 1 A doğru akım ile 25 dakikada öldürülmüştür. Sonuç olarak, deri koruma tuzlarındaki zararlı ve antimikrobiyallere karşı dirençli tuza toleranslı bakterileri öldürmek için doğru akım deri endüstrisinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Salt curing method has been commonly used in leather industry to prevent microbial deterioration of skins/hides. Despite curing process, salted skins/hides contain different species of microorganisms. Hence, the aims of this study were to examine total numbers of halotolerant bacteria in salt samples, characterize these microorganisms using conventional and molecular methods, investigate their biochemical reactions, antimicrobial susceptibilities (Kirby-Bauer disc diffusion method), and inactivate these destructive microorganisms using direct electric current. Moisture contents, pH values, total counts of halotolerant bacteria of 30 salt samples, collected from 14 leather factories (Turkey), were found between 0.90-5.02%, 6.23-7.22, 104 cfu/g-106 cfu/g, respectively. According to phenotypic characteristics and comparative partial 16S rRNA gene sequence, 83 halotolerant isolates showing highly similar identities with their closest phylogenetic relative were assigned to Bacillus amyloliquefaciens, B.atrophaeus, B.halotolerans, B.licheniformis, B.mojavensis, B.paralicheniformis, B.pumilus, B.safensis, B.siamensis, B.subtilis, B.tequilensis, B.velezensis. Catalase, protease, caseinase enzymes, acid production from glucose, fructose, sucrose and utilization of methionine were detected in all isolates. The isolates produced different enzymes such as cellulase, amylase, β-galactosidase, oxidase, urease, DNase, lipase, xylanase, pullulanase. All isolates used various carbon and amino acid sources. Although 76% of isolates formed inhibition zone against 33 antimicrobial agents, 24% of isolates didn't form inhibition zone against antimicrobials. Mixed culture of proteolytic, lipolytic Bacillus isolates which were not affected by some of antimicrobial agents was exterminated via 1A direct current in 25 minutes. As a conclusion, direct electric current treatment may be used in leather industry to exterminate detrimental and antimicrobial resistant halotolerant bacteria in curing salt.