İnsan kaynakları yönetiminde oryantasyon faaliyetleri kapsamında tanıtım turu etkinlikleri
A study about familiarization tours within the orientation facilities in human resources management
  1. Tez No: 596021
  2. Yazar: ALTUĞ GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsan gücünün etkili kullanımına ilişkin olarak tarih boyunca çok sayıda örnek bulunmaktadır Ancak bir bilimsel yaklaşım olarak insan kaynakları, Sanayi Devrimi sonrasında kalifiye personele duyulan ihtiyacın artması sonucu önem kazanmaya, kısa aralıklarla gerçekleşen Dünya Savaşları sonrası ise işletmelerin yapacakları işgücü planlamalarının, yaşamlarını devam ettirme, rekabet avantajı sağlama gibi hassas konulardaki etkisini anlamaya başlaması sonucunda stratejik bir unsura dönüşmüştür. Bu kapsamda mevcut ve yeni işe başlayan çalışanlara yönelik olarak, eğitim ve geliştirme faaliyetleri kapsamında, eğitim içeriği, eğitim alanı ve çalışan özelliklerine detaylarına uygun olarak, gelişen teknolojik araçların da dâhil edilmesi ile farklı eğitim teknikleri ortaya çıkmaktadır. Bu tekniklerden biri olan tanıtım turları, kurum çalışanlarına, faaliyet alanlarının teknik özellikleri ile kurumun sunduğu sosyal ve kültürel imkânlar hakkında bilgilendirme yapılmasını sağlayarak, çalışanın işe uyum sürecinin hızlandırılmasına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Atatürk Havalimanı çalışanlarına yönelik olarak, 25 Haziran 2018- 28 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen, İstanbul Yeni Havalimanı Tanıtım Turu etkinliğinin, çalışanlar üzerinde bıraktığı izlenimlerin incelenmesidir. Bu kapsamda tanıtım turu sürecine katılan Atatürk Havalimanı personelleri ile derinlemesine mülakat çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlarda tanıtım turu etkinliğinin katılımcıların alana yönelik fikirlerini olumlu olarak etkileyerek yararlı bir eğitim faaliyeti olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In history, there are many examples of the efficiency of human workforce but human resources as a scientific approach had started to gain importance since the Industrial Revolution. After the Industrial Revolution qualified personnel has been more required. After the World Wars, companies had started to pay attention to maintain the lifetime of workforce planning and competitive advantages in human resources because this concept transformed into a strategic asset. One of these techniques, familiarization trip, providing information to the employees about the company's activity fields and their techical properties, employee benefits. Aimed at the employees of Ataturk Airport, the purpose of this mission is to investigate the impressions on the participants left by the event of Familiarization Trip of the New Istanbul Airport, taking place between June 25th and September 28th, 2018. In this concept, the interview work has done deeply with the Ataturk Airport personnel who participated in a familiarization trip. According to results, the familiarization trip event effect participants' opinions about field observed positively.