Karl Ditters von Dittersdorf KR.172 mi majör kontrbas konçertosu'nun incelenmesi
Examination of Karl Ditters von Dittersdorf KR.172 mi major contrabass concerto
  1. Tez No: 596026
  2. Yazar: ŞEYDA BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ RIFAT AKYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada kontrbas repertuvarının en önemli bestecilerinden Karl Ditters von Dittersdorf'un Mi Majör Kontrbas Konçertosu incelenmiştir. İlk bölümde XVIII. yüzyıldaki sanat ortamı hakkında genel bilgiler verilmiş, müzik alanındaki başlıca ekoller ve besteciler incelenmiştir. İkinci bölümde XVIII. yüzyılda yaşamış olan besteci Karl Ditters von Dittersdorf'un yaşamı ve eserleri, üçüncü bölümde ise kontrbas hakkında bilgiler sunulmuştur. Tezin son bölümü olan dördüncü bölümde, Karl Ditters von Dittersdorf'un Kr. 172 Mi Majör Kontrbas Konçertosu orijinal ve güncel edisyonları karşılaştırılmıştır ve eser analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Mi Major Contrabass Concerto of Karl Ditters von Dittersdorf, one of the most important composers of the double bass repertoire, is examined. In the first part of the thesis, the art scene in the 18th century described in detail. The dominant schools and the composers of the era are analyzed. The second part focused on XVIII. century, the composer Karl Ditters von Dittersdorf life and works. The third sections emphasizes the development double bass. In the fourth and the last chapter of the thesis, the original and the latter editions of Karl Ditters von Dittersdorf's Kr. 172 Mi Major Contrabass Concerto were compared and analyzed.