Karl Jaspers'te tanrı fikri
- Tez No: 41212
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET İNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Karl Jaspers'in tanrısı Aşkınlık'tır. Aşkınlık, egzistansta asli kaynağını bulur. Bu da, egzistansı aydınlatmakla farkedilir. Çünki egzistans daima düşünülebilenin ötesindedir. Bu öte, kişiyi belirgin bir tarzda Aşkın Varlığa sıçramasını zorunlu kılar. Bizi, Aşkınlık'a götüren yolların hepsine“metafizik”denir. Bu yolda, başta egzistans olmak üzere her şey bir şifredir. Şifreler daima bizi, bir öteye sürüklerler. Bu bir arayıştır. Kişi bu arayışta Aşkınlık'ı, kendini gerçekleştirmenin sonsuz imkanı olarak farkeder. Bu farkediş bir iflastır. İflas, zaruridir. Her sonlunun iflası ise Aşkınlık'ın bir tasdikidir. Jaspers'in, bütün bu Aşkınlık arayışı, Descartes sonrası Batı felsefesinin yaşadığı varlık dramasını sona erdirebilme arzusundan kaynaklanmaktadır. O'nun“kaybolan varlığı”, tekrar bulabilme uğraşısının bir tatbiki olan felsefesi, İslâm felsefesindeki“varlık temelli”yaklaşıma tekrar dönebilme sevdasının umutvar bir çırpınışıdır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT DÖNMEZ, Süleyman, The Idea of God in Karl Jaspers, M.A. dissertation, supervised by Professor Ahmet İnam, submitted to the Institute of Social Studies, University of Gazi, Ankara, 1995, page 60 The subject of this dissertation is the idea of God in F. Karl Jaspers. Karl Jaspers's God is Transcendence. Transcendence finds its origin in existence. This is perceived through the enlightenment of existence. The existence is always“beyond”what is thought of it. This“beyond”compels the person to move towards the transcendence. All ways leading us to transcendence are called metaphysics. Everything leading us to transcendence is a“code”.“Codes”always move us forward. This is a pursuit. In this pursuit, the person understands that the transcendence is an eternal opportunity to self-realization. This is a bankruptcy of the person, and it is inevitable. The bankruptcy of each person or that of every mortal thing is the evidence for transcendence. The aim of Jaspers's pursuit of transcendence is the desire for ending the problems in the approach to the question of“being”in Western Philosophical Thought in Post-Cartesian era. Karl Jaspers effort to rediscover the“being”lost in his thought can be seen as an effort to return to the“being”oriented approach in philosophical thought.