Rekabet stratejisinin inovasyon eğilimine ve işletme performansına etkisi
Impact of competition strategy on innovation strategy and business performance
- Tez No: 596038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA HATİCE SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Rekabet günümüzde işletmelerin ve ulusların ayakta kalabilmeleri için öncelikli bir hal alırken, bilim dünyası rekabet edebilmek için strateji oluşturma ve geliştirme çalışmaları ile bu alana katkı sağlamaktadır. Rekabet olgusunun her düzeydeki işletmede yoğun bir şekilde hissedilmesi, akademik alanda yapılan çalışmaların endüstri ve hizmet sahalarına aktarılmasını ve araştırılmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Bu çalışmada rekabet stratejileri, İSO'nun açıkladığı Türkiye'nin ilk ve ikinci 500 büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan 252 şirkette anket çalışması ile araştırılmıştır. Uygulanan rekabet stratejileri ile işletmelerin inovasyon stratejisi ilişkisi ve işletmelerin performansı ilişkisi yapısal eşitlik modeli yardımıyla belirlenmiştir. Sonuç olarak, rekabet stratejilerinin inovasyon eğilimini ve işletme performansını pozitif yönde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Competition has become a priority for businesses and nations to survive, and scientific world contributes by strategy creating and development efforts in order to compete. The fact that the phenomenon of competition is intensely felt at each level enterprise makes it inevitable for the academic studies to be transferred and researched to the industry and service areas. In this study, competitive strategy is investigated by questionnaire study within 252 companies which are among Turkey's first and second 500 largest industrial enterprises announced by ISO. The relationship between the applied strategies and innovation strategy, and the performance of the enterprises were measured by making use of structural equation model. As a result, it was found that competition strategies positively affect innovation strategy and business performance.