Investigation of mechanical vibrations of double-double cardan shaft and effects on suspension system in armored vehicles
Zırhlı askeri araçlarda kullanılan ikiz kardan millerinin süspansiyon sistemine etkisi
  1. Tez No: 596059
  2. Yazar: ÖZGEN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kardan mafsalları, iki açılı mil arasındaki açısal hareketi iletmek için kullanılır. İki mil arasındaki açı arttıkça, kardan mafsalından kaynaklı hız ve açı dalgalanmaları da artar. Bu dalgalanmaları çözmek için tez çalışması boyunca MATLAB ode23s ve Newmark metodu olmak üzere iki farklı metot kullanılmıştır. Bu iki metot da lineer olmayan denklem çözümlerinde kullanılmaktadır. Çıkış şaftında meydana gelen dalgalanmadan kurtulmak için Z- ve W- konfigürasyonları kullanılabilir. Fakat, bu konfigurasyonlar ile iki mil arasındaki açı sadece 'ye kadar çıkarılabilir. Newmark ve ode23s metotları kullanılarak giriş, orta ve çıkış şaftları için burulma açıları ve açısal hızlar hesaplanmıştır. Buna ek olarak, sisteme girdi olan değerler değiştirilerek etkileri incelenmiştir.'den daha fazla açı gerektiren uygulamalar için ikiz kardan mafsallı miller kullanılabilir. Bu sayede açı 'ye kadar çıkarılabilir. Açıya rağmen bu çözüm pahalı bir çözümdür. Buna alternatif, şaftın karakteristiğine bağlı olarak bir tarafı tekli diğer tarafı ikiz kardan mafsallı miller tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Cardan joint is used for transmitting angular motion with angled connection. The more misalignment angle is implemented, the more fluctuation occurs in output shaft in terms of twist angle and angular velocity. To present fluctuations in output shaft, two different types of solution methods are proposed, which are ode23s and Newmark's method. Due to transmission ratio relationship of cardan joint, there occurs nonlinearity in equations of motions. Therefore, proposed methods include solutions for nonlinear two degree of ordinary differential equations. In order to avoid fluctuation, Z- and W- configurations can be used. Although Z- and W- configurations prevent fluctuations in output shaft, misalignment angle can be increased only up to. By using Newmark's and ode23s methods, twist angles and angular velocities for input, intermediate and output shafts are established. Besides, changing variables which are misalignment angle, stiffness, inertia and damping are also included in this study. For the applications which require more misalignment angle and transmitting torque and angular velocity without energy loss, double-double cardan shaft can be used. Although double-double cardan shaft system provides misalignment angle up to it is not a cost effective solution. As an alternative solution, single-double establishment is also included in thesis. Twist angle and angular velocity comparisons of single, double-double and single-double cardan shaft are presented. Depending on the characteristics of input, intermediate and output shafts, single-double might be preferred by considering vibration levels thanks to low cost.